سلام

این مطلب را در تاریخ 8 شهریور برای دوستان از راه ایمیل فرستاده بودم . اما حیفم آمد که آندسته از دوستانی که از راه وبلاگ پرثوه با ایشان آشنا شده ام آنرا نخوانند . مطلب مهم است . میزان کشته های ایران در جنگ جهانی اول , در نتیجه ی قحطی مصنوعی که ارتش انگلستان در ایران بوجود آورد کمی دور از ذهن است , اما متاسفانه واقعی است . به دلیل نفوذ انگلستان در ایران , در دوره های بعدی سخنی از این قتل عام بزرگ گفته نشد نا این که اندک اندک از یادها رفت . اما فرزندان امروز ایران باید تاریخ کشورشان بیشتر از این حرفها بشناسند .

برگی از تاریخ معاصر ایران

هیچ می دانستید که در جریان جنگ جهانی اول حدود 40 در صد مردم ایران کشته شده اند ؟ یعنی تقریبا نیمی از کل مردم کشور . در رابطه با جنگ جهانی اول می گویند که بزرگ ترین و ویرانگرترین جنگ تمام تاریخ بشریت بوده و باعث مرگ بیش از 10 میلیون انسان شده است . ( رقم 10 میلیون را کمی سبک و سنگین کنید , 10 میلیون مرگ !!! در طی کمتر از 4 سال ) می دانستید که این آمار بدون در نظر گرفتن کشته های قحطی حاصل از جنگ در ایران است ؟ چرا که فقط حدود 9.5 میلیون نفر در ایران کشته شدند . از قحطی و بیماری های واگیردار که در نتیجه ی سو تغذیه در جامعه همه گیر شدند .

انگلیسیهای حاضر در ایران , جنگ جهانی اول

در فاصله ی سالهای 1293 تا 1294 خورشیدی ( 1914 تا 1915 میلادی ) اانگلستان از جنوب , دولت عثمانی از غرب و روسیه از شمال ایران را به تصرف در آوردند و حکومت وقت که کمترین توانی برای مقاومت در برابر این سیل بنیان کن دشمنان را نداشت فقط نظاره گر بود . در سالهای بعد روسیه ی تزاری که در نوع خود کشور ضعیفی محسوب می شد در پی توافقی با دولت انگلستان , ایران را واگذار کرد . در همان زمان عثمانی ها هم به مرز فروپاشی رسیده بودند  ( جنگ جهانی اول که از حیث گستردگی ابعاد شگفت آوری دارد باعث نابودی 4 امپراطوری بزرگ و قدرتمند اروپا یعنی : امپراطوری اتریش مجار , روسیه , آلمان و عثمانی شد ) بنابراین استعمار پیر تنها بازیگردان عرصه ی سیاست ایران شد و با خرید گسترده ی غلات و جلوگیری از واردات کالا به ایران و اجازه ندادن برای ورود کمکهای دولت آمریکا به ایران باعث ایجاد نایابی مواد غذایی در کشور شد و خشکسالی و بارندگی کم هم قوز بالای قوز شد و چنان قحطی در کشور بروز کرد که بیش از 40 درصد مردم ایران را به کام مرگ برد ( 1917 تا 1919 ) . نکته ی جالب گزارشهای  سفیر وقت دولت آمریکا و فرصت طلبی آن دولت است که باعث می شود محموله های بزرگ مواد غذایی برای کمک به مردم تیره روز ایران ارسال شود که انگلیسیها به هیچ وجه اجازه ی ورود آنها را به کشور نمی دهند . ” داناهو افسر شناخته شده اطلاعات نظامي انگلستان و نماينده سياسي آن دولت در غرب ايران در سالهاي 1918 و 1919 درباره قحطي درغرب ايران اينگونه مي نويسد: ” اجساد چروكيده زنان و مردان، پشته شده و در معابر عمومي افتاده اند. در ميان انگشتان چروكيده آنان همچنان مشتي علف كه از كنار جاده كنده اند و يا ريشه هايي كه از مزارع در آورده اند به چشم مي خورد؛ با اين علفها مي خواستند رنج ناشي از قحطي و مرگ را تاب بياورند. در جايي ديگر، پابرهنه اي با چشمان گود افتاده كه ديگر شباهت چنداني به انسان نداشت،چهار دست و پا روي جاده جلوي خودرويي كه نزديك مي شد مي خزيد و در حالي كه ناي حرف زدن نداشت با اشاراتي براي لقمه ناني التماس مي كرد…”. مرحوم محمد علي جمال زاده تلفات وحشتناك شيراز را اين طور روايت مي كند: “جنگ اول جهاني در آستانه اتمام بود[ پائيز 1918] كه در دل شبي تاريك و هولناك سه سوار ترسناك كه هر كدام شمشير و شلاقي به بر داشتند به آرامي از ديوارهاي شهر عبور كردند و به آن وارد شدند. يك سوار نامش” قحطي” ديگري” آنفلوانزاي اسپانيايي” و آخري” وبا “بود. طبقات فقير، پير و جوان، همچون برگ پائيزي در برابر حمله اين سواران بي رحم فرو مي ريختند. هيچ غذايي پيدا نمي شد، مردم مجبور بودند هرچه را كه مي توانستند بجوند و بخورند. به زودي گربه و سگ و كلاغ را نمي شد يافت. حتي موش ها نسلشان بر افتاده بود. برگ، علف و ريشه گياه را مانند نان و گوشت معامله مي كردند. در هر گوشه و كنار، اجساد مردگان بي كس و كار پراكنده بود. بعد از مدتي مردم به خوردن گوشت مردگان روي آوردند…”.

نکته ی جالب توجه آن است که بعدها به هیچ عنوان از این نسل کشی و توحش انگلیسیها نامی به میان نیامده و هرگز کسی عنوان نکرد که هیچ کشوری به اندازه ی ایران از جنگ جهانی اول آسیب ندیده , جنگی که ایران در آن بی طرف اعلام شده بود . عجیب نیست که اتفاقی که فقط 90 سال قبل در کشورمان روی داده به این اندازه برای ما ناشناخته و مجهول باقی مانده بوده ؟ برای آگاهی بیشتر به منبع های زیر بروید :

کتاب قحطی بزرگ سالهای 1917 تا 1919 از محمد قلی مجد

ویکی پدیا

2010/09/14
9 دیدگاه

9 Comments »

 1. الناز
  9:16 ق.ظ در سپتامبر 15th, 2010

  سلام دوست عزیز
  از ابراز همدردیت متشکرم

 2. فرشید
  9:53 ق.ظ در سپتامبر 15th, 2010

  درود بر شما
  سپاس از تلاشی که در راستای افزایش آگاهی انجام می دهید…

 3. دانیال
  11:56 ق.ظ در می 1st, 2011

  با سلام
  کامل بود استفاده بردیم

 4. صادق
  6:37 ب.ظ در دسامبر 16th, 2011

  متشکرم از اطلاع رسانیت

 5. ع.شریفی
  1:58 ب.ظ در ژوئن 12th, 2012

  سلام واقعا ممنون از اطلاعاتی که در اختیار مردم قرار میدید چیزایی که کمتر کسی دربارش میدون هو حرف میزنه
  فقط یک نکته اینکه امار 9،5 میلیون نفر تا چه حد به واقعیت نزدیکه ؟مگه جمعیت ایران اون زمان چقدر بود؟

 6. حدیث
  4:51 ب.ظ در ژوئن 25th, 2012

  سلام واقعادرودبرهمچون شماهایی که تاریخ روزنده نگه میداریدونشرش میدید..من که خودم عاشق تاریخم !!! ولی خداروشاکرم که نبودم که چنین فاجعه ای رودرک کنم وهم وطنامو تواین وضع ببینم……… بازم تشکر….

 7. عماد
  4:56 ب.ظ در جولای 2nd, 2013

  سلام و احترام
  میشه بپرسم این مطالب را از کجا اووردین ؟
  اخه من اینتزنت و بعضی کتاب ها را گشتم در همه در مورد جنگ جهانی اول بودن،ولی در مورد این مطلب چیزی ننوشته بودن،درسته انگلستان به ایران حمله کرد و از 8 تا 10 میلیون ایرانی بخاطر قحطی کشته شدن ولی در مورد و در فبریه 1921 از ایران رفتن وچیزی در مورد کمک های امریکا چیزی ننوشته بودن
  ممنون

 8. سوشيانس
  1:24 ق.ظ در اکتبر 1st, 2015

  با سلام
  براى دوستانى كه علاقه مند به اخذ اطلاعات بيشتر در اين زمينه هستند كتاب ؛شكر تلخ؛ نوشته جعفر شهرى پيشنهاد ميگردد
  البته كه انگلستان و خشكسالى از دلايل قحطى و بى غذايى در آن دوره ميباشد ولى دليل اصلى مرگ و مير دناعت و پستى و قساوت و احتكار مردم همين سرزمين است كه فقط بفكر خود و خانواده خودشان و كسب سود از هر وضعيت بوده كه اين خصلت تا به امروز در بين ايرانيان وجود داشته و عامل اصلى عقب ماندن و حبوط به رذايل اين ملت خودخواه ميباشد.

جنگ جهاني اول در ايران - اخبار روز,سرگرمی و تفریحی

Leave a comment

خوراک RSS برای نظرات این مطلب