سلام

در نوشتار پیشین از چگونه مردن سیاستمداران و رهبران کشورها گفتیم و یادی هم از مرگ عجیب آغا محمدخان قاجار شد . از آنجایی که شاید برخی از دوستان و خوانندگان خوب پرثوه این حکایت را نشنیده باشند تصمیم گرفتم شرح کوتاهش را برایتان بنویسم .

آغا محمدخان قاجار که در نوجوانی در بارگاه عادلشاه , برادرزاده و جانشین نادر شاه افشار اخته شده بود دوران رشدش را به عنوان یک فرد خنثی سپری کرده بود . به همین دلیل از زیبایی و برازندگی خیره کننده ی دوران کودکی اش هیچ نمانده بود . چهره ای بدون ریش , با پوست چروک و روحی متلاطم و افسرده . قطعا تحقیر و توهینی که از سوی همه ی مردم چون آواری بر سر او می ریخته هم در نابسامانی های روحی اش نقش مهمی داشته .

آغا محمدخان که فهرست بلند بالایی از وحشی گری ها و خشونت های بی مانند از خودش نشان داده بود به چهره ای ترسناک برای همه بدل شده بود . حتی نزدیک ترین نزدیکانش هم از او می ترسیدند .

قتل عام های گسترده , تپه ساختن از چشمهای بر آمده ی مردم کرمان و صدور دستور تجاوز به زنان آنها , کور کردن لطفعلی خان زند و تجاوز گروهی به او و بسیاری اقدامات خشونت بار دیگر از این پادشاه خود خوانده یک هیولای تمام عیار ساخته بود .


 

در چنین احوالی بود که سفر جنگی به قفقاز برای دستیابی به شهر شوشا پیش آمد ( اسفندماه ۱۱۷۵ هجری خورشیدی ) . شهر که به چنگ سپاه آغا محمد خان افتاد شاه قاجار هوس کرد تفلیس را هم فتح کند .

دو روز از فتح شوشا گذشته بود که صبح زود در هوای سرد اسفندماه قفقاز یک خربزه برای شاه آوردند ( از آنجایی که خربزه یک میوه ی تابستانی است خربزه ی یاد شده بسیار ارزشمند بوده ) .

شاه که واله و شیدای خربزه بوده بسیار شادمان شده و همانجا نیمی از خربزه را می خورد و نیم دیگر را روی میز به جا می گذارد تا شب که برگشت بقیه را بخورد .

دو نگهبان جلوی چادر با این تصور که این تکه خربزه پس مانده ی صبحانه ی شاه است آنرا نوش جان می کنند .

شب , پس از بازگشت , آغا محمد خان از این رویداد بسیار خشمگین می شود و چون آن شب , شب جمعه بوده به دو نگهبان وعده می دهد که سحر گاه شنبه هر دویشان را می کشد . از آنجایی که او مردی بسیار با اراده و جدی بوده و در صورتی که تصمیمی می گرفته حتما آنرا اجرا می کرده دو نگهبان یقین پیدا می کنند که صبح شنبه می میرند .

به همین خاطر نیمه شب شنبه به بالین شاه می روند و او را می کشند . شاه قدر قدرت و خونریز و بی رحم به همین سادگی به خاطر یک تکه خربزه کشته می شود .

** منبع: شرح زندگانی من / تاریخ اجتماعی و اداری دوره قاجاریه / نوشته : عبدالله مستوفی / نشر هرمس

۱۳۹۰/۰۸/۰۳
۹۱ دیدگاه

۹۱ Comments »

 1. رضا
  ۱۱:۴۷ ق.ظ در آبان ۱۲ام, ۱۳۹۰

  هر کی خربزه بخوره باید پای لرزش هم بشینه

 2. ساغر
  ۵:۵۳ ب.ظ در دی ۱۱ام, ۱۳۹۰

  به نظر من اغا محمد خان گونه ی دیگری کشته شده زیرا به روایتی دیگر یکی از میهمانان اشپز مطبخ
  دربار بدون اگاهی تکه ی نازکی از خربزه را خورده که همانند ورق کاغذی بوده اما از انجا که اغا محمد خان فردی دقیق و ریز بین بوده این موضوع را فهمیده و قصد کشتن اشپز را میکند ودرباریان تصمیم به
  قتل او کرده ومیمیرد البته این دو روایت تفاوتد بسیاری ندارند.

 3. علی
  ۱:۰۱ ق.ظ در بهمن ۲۰ام, ۱۳۹۰

  آغا محمد خان فردی بوده که از نظر پزشکی شاید ۲۰۰ سال از هم عصرهاش جلوتر بوده. این گفته ساغر شاید درست باشه که آغا محمد خان به خاطر تکه ی نازکی خربزه قصد کشتن خدمتکارش رو میکنه آخه به مقدار غذایی که در هر وعده میخورده خیلی دقت میکرده تا سلامتیش به خاطر چاقی در خطر نیفته. حتی میگن غذاش رو وزن میکرده و میخورده . آخه معمولا افرادی که از نظر جنسی خنثی میشن این حس رو با خوردن جبران میکنن و خیلی زود چاق میشن اما خواجه قاجار تا آخر عمرش از اندامی موزون (بر خلاف چهرش که خیلی زشت بوده) برخورد دار بود

 4. مهدی حیدرزاد پهلویانی
  ۱۰:۵۴ ق.ظ در شهریور ۱۲ام, ۱۳۹۱

  باسلام
  من فکر میکنم قضیه از این هم پیچیده تر باشد
  و باید در این خصوص کاری تحقیقی انجام شود
  زیرا با مرگ اقا محمد خان راه برای جانشینی فتحعلی شاه که بی لیاقت بودنش برهمه اشکار است هموار می شود.

 5. مبین
  ۷:۲۱ ب.ظ در آبان ۱۳ام, ۱۳۹۱

  به نظر من حالا فرقی نمی کنه کی وبه چه اندازه خربزه رو خورد ه چون اقا محمد خان اینقدر دیوونه ست که امکانش هست که به خاطر یه ذره خربزه خدمتکاراشو بکشه پس به هر حالتی که مرده حقشه

 6. وحید فلاحی
  ۱۰:۳۱ ق.ظ در آبان ۱۴ام, ۱۳۹۱

  با دیدگاه شما کاملا همراهم . اشخاصی همانند آغامحمدخان آنچنان خودشان را صاحب اختیار و مالک همه چیز و همه کس می دانند که به سادگی و آسانی جان انسانها را با گناه و بی گناه از میان می برند و هیچ افسوسی هم احساس نمی کنند . همانند شــــیخ صــادق خـلخـــالی که بر اساس گفته ها و خاطرات خودش کشتن مردم برایش گونه ای تفریح بوده .

 7. مهدی
  ۱۲:۳۸ ق.ظ در آبان ۲۰ام, ۱۳۹۱

  تاریخ خیلی دقیق به دست ما نرسیده است و روایتهای زیادی دارد .در کتاب خواجه تاجدار آمده است که آغا محمد خان اهل مطالعه و دانشمند بوده است و برای تمام جنایاتی که مرتکب شده است دلایلی داشته است.و … ما باید همه روایت ها را مطالعه کنیم و در ذهن خودمان نتیجه گیری کنیم.

 8. وحید فلاحی
  ۶:۲۶ ب.ظ در آبان ۲۰ام, ۱۳۹۱

  شخصا بر این باورم که برای استناد به تاریخ , رمانهای تاریخ بدترین آبشخورها هستند , همانند فیلمهای سینمایی تاریخی . به این دلیل که گاهی جنبه ی داستانی و روایی و برداشتها و احساسات شخصی نویسنده و منافع تجاری ناشر و دستگاههای نظارتی و بسیاری عوامل دیگر در آن بیان تاریخی تاثیرگذار خواهند بود . رمان خواجه ی تاجدار افزون بر موارد یاد شده یک نقطه ضعف دیگر هم دارد و آن ترجمه و اقتباس شادروان ذبیح الله منصوری است که به هرشکلی که دوست داشت داستان را تغییر می داد و به سلیقه ی خود می نگاشت . قطعا آغا محمدخان در جنایات پر شمارش انگیزه ها و دلایل خودش را داشته , ولی اگر کمی منصفانه به قضیه نگاه کنیم قتل عام و تجاوز به همه ی زنان و کور کردن همه ی مردان و پسران یک شهر به این دلیل که کسی را مسخره کرده اند از زیاده روی و افراط و خونخواری هم آن طرف تر است .

 9. طیّب خان
  ۱۱:۵۹ ب.ظ در آبان ۲۶ام, ۱۳۹۱

  لعنت بهش ! عوضی حرومزاده ! ازش متنرم ! بر قبرش لعنت ! آدم از عوضی تر در تاریح ایران نیست !> تو جهنم تا ابد دهر باقی بمونه

 10. اقا محمد خان قاجار
  ۲:۰۷ ب.ظ در دی ۲۰ام, ۱۳۹۱

  سلام شما غلط می کنید راجب من چرت و پرت مینویسید
  حیف که دیگر من نمی توانم پادشاهی کنم ولی هروقت پادشاه شدم میدهم ان پدرپدر پدر سوخته ات را دربیاورند پدرسوخته !!!!!!!!!!!!!!

 11. مهدی حیدرزاد پهلویانی
  ۲:۴۶ ق.ظ در دی ۲۳ام, ۱۳۹۱

  به نظر من باید مسایل تاریخی با دیدگاه بدون تعصب مورد مطالعه قرار گیرد. من فکر میکنم برخی از بخشهای تاریخ ایران وارونه نشان داده شده . ویا برخی از نقاط در زاویه تاریک قرار داده شده است.
  یکی از این نقاط مساله زندگی و قتل اغا محمد خان است که باید بطور جدی روی ان بررسی مجدد انجام شود
  من پیشنهاد میدهم اینکار توسط انجمن های تاریخ (که در سطح دانشجویی،دانشگاهی و حتی درسطح دبیران تاریخ) انجام گیرد و از منابع انگلسی تنها استفاده نکنندوبه منابع روسی و عثمانی وحتی فرانسوی ودیگر دولتهای که درآن زمان با ایران دارای مراوداتی بوده اند نیز توجه داشته باشند.
  امید است با این کار حقایقی جدید اشکار گردد و زوایای بیشتری باز گردد.

 12. آبتین
  ۹:۰۶ ب.ظ در دی ۲۳ام, ۱۳۹۱

  شما هم گیر دادید به مردنش این رو بگو که اون چه جراتی داشته که به زن عادلشاه تجاوز کرده!!!!!عادل شاه همونیه که وقتی واسش سینی غذا میبردن از وسط میبریدش!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 13. فرزانه
  ۲:۵۸ ب.ظ در اسفند ۱ام, ۱۳۹۱

  شاید کاراش و رفتارش از انسانیت به دوره ولی با کمی مقایسه با جنشینان بعد از خودش مسلما برتر بوده که اگه طرافیانشو عذاب میاد این عذابو به ایندگان منتقل نکرد که فرهنگ و قطعات تاریخیمون دست عجنبی بیتفته(کاری بود که ناصرالدین کرد)و به هر حال دیگه جزیی از تاریخمونه باید باهاش کنار بیایم و..

 14. لشنی زند
  ۶:۲۶ ب.ظ در اسفند ۲۱ام, ۱۳۹۱

  لعنت بر پدر و مادر آغامحمد خان قاجر که دودمان ایران را بر باد داد.لعععععععععععععنت

 15. پریناز
  ۹:۲۸ ب.ظ در اسفند ۲۴ام, ۱۳۹۱

  این قاجار هم ایران رو به تباهی کشید !!اه …..اه….

 16. nafasss
  ۸:۰۴ ب.ظ در فروردین ۲۸ام, ۱۳۹۲

  امثال آدمای احمقی مثل آقا محمد خان تو تاریخ ما کم نیستند همین حالام هستن یه نگاهی به اطرافتون بندازید خوب می بینیدشون

 17. amir
  ۱۰:۰۹ ب.ظ در خرداد ۲ام, ۱۳۹۲

  کاری ندارم چی کارا کرده ولی واقعا برا خودش دانشمندی بود

 18. ایشیق
  ۱:۱۹ ب.ظ در خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۲

  این مطالب بسیار ابلهانه ست که متاسفانه بیسوادی نویسنده را میرساند تراوشات ذهنی را با واقعیات تاریخی خلط کرده که ناشی از شونیسم فارسی است پیشنهاد میکنم مقداری مطالعه داشته باسید از منابع معتبر

 19. مهدی حیدرزاد
  ۱۰:۲۴ ق.ظ در تیر ۸ام, ۱۳۹۲

  چرا دانشممند بود؟

 20. rzaie
  ۸:۳۷ ق.ظ در تیر ۳۱ام, ۱۳۹۲

  در سال ۱۷۵۹ وقتی آغامحمدخان قاجار به قره باغ حمله برد و شهر شوشا یا شیشه را محاصره کرد، نامه ای تهدید آمیز برای ابراهیم خان حاکم قره باغ فرستاد و در آن نامه چنین آمده بود.

  ز منجنیق فلک سنگ فتنه می بارد

  تو ابلهانه گرفتی میان شیشه قرار

  واقف فوراً در جواب نامه ی او این شعر را نوشت و برای شاه ایران فرستاد.

  گر نگهدار من آنست که من می دانم

  شیشه را در بغل سنگ نگه می دارد

  آغامحمد خان بعد از تصرف شهر واقف را زندانی کرد و دستور اعدام او را صادر کرد اما همان شب آغامحمدخان به دست نگهبانانش در رختخواب کشته شد. فردای آن روز واقف آزاد شد و این شعر تاریخی را که در عین حال یکی از بهترین نمونه های غزل عصر به شمار می رود،‌برای ودادی ـ دوست شاعر ـ نوشت.

  ای ودادی گردش دوران کج رفتاره باخ

  روزگاره قیل تماشا کاره باخ کرداره باخ

  اهل ظلمی نئجه برباد ایله دی بیر لحظه ده

  حکم عادل پادشاه قادر قهاره باخ

  صبح سوندی شب کی خلقه قبله ایدی بیر چراغ

  گئجه کی اقبالی گور گوندوزده کی ادباره باخ

  تاج زردن تاکی آیریلدی دماغ پر غرور

  پایمال اولدی تپیک لرده سر سرداره باخ

  من فقیره امر قیلمیشدی سیاست ائتمه گه

  ساخلادی مظلومی ظالم دن او دم غفاره باخ

  قورتاران اندیشه دن آهنگر (۱) بیچاره نی

  شاه ایچون اول مِدبَری تبدیل ائدن مسماره باخ

  عبرت ائت آغامحمدخان دان ای کمتر گدا

  تا حیاتین وار ایکن نه شاه نه خونخواره باخ

  باش گوتور بو اهل دنیادان ایاغ توتدوقجا قاچ

  نه قیزا نه اوغولا،‌ نه دوسته، نه یاره باخ

  واقفا گوز یوم جهانین باخما خوب و زشتینه

  اوز چویر آل عبایه احمد مختاره باخ

  ۱) طبق روایتی پادشاهی می خواسته آهنگری را بکشد. به او دستور می دهد در یک شب چهل هزار میخ نعل اسب برای او آماده سازدو آهنگر شب تا صبح در اضطراب و بی خوابی می ماند و در انتظار مرگ خود به سر می برد. صبح نگهبانان پادشاه به سراغ آهنگر می آیند ولی به جای چهل هزار میخ،‌ چهار مسمار برای تابوت شاه سفارش می دهند.

 21. واقع بین
  ۱۲:۲۴ ق.ظ در مرداد ۵ام, ۱۳۹۲

  ظاهری به قضایانگاه نکنید….خودتونرو بگذارین جای کسیکه درکودکی بسیارزیبابوده بعدناگهان میان وبیضه هاشو میکشن میندازن توسطل….چی میمونه؟؟؟جوانی باکلی شهوت ومیل جنسی دردرون که ابزاربیرون ریختن روازش گرفتن…اگه هم میخاین کسی رولعنت کنین اول به اون بکنین که این بلاروسرش آورده/

 22. وحید مقصودلو قاجاری
  ۴:۵۷ ب.ظ در مرداد ۶ام, ۱۳۹۲

  لطفا از چیزی که در وب سایت ها نوشتن کپی برداری نکنید و از چیزی که نمیدانید زبان به میان نیاورید..
  کمی تعقل هم بد نیست..
  موفق باشید

 23. مهدی حیدرزاد
  ۱۱:۱۱ ق.ظ در دی ۲ام, ۱۳۹۲

  من فکر میکنم باید خود بپرسیم منابع اصلی که در خصوص زندگی آغا محمد خان از انها به عنوان مرجع استفاده شده است را نیز می شناسیم؟
  درضمن از حود بپرسیم ایا این منابع مرجع تنها منابع هستند ؟ یا منابع دیگری نیز وحود دارند؟
  و سوالات اخر اگر اغا محمد خان در آن شب گشته نمی شد ایا بازهم فتحعلی شاه جانشین او می شد
  و ایا اروپاییان میتوانستن دردوران قاجار در ایران جولان دهند ؟و ابا عهدنامه گلستان و ترکمن چای بسته می شد؟ زندگی اغا محمد خان را باید جدی تر و دقیق تر و از منابع گوناگون باید مطالعه کرد. چون موارد پنهان و مرموزی دارد.

 24. امینی
  ۱۲:۵۸ ق.ظ در دی ۲۹ام, ۱۳۹۲

  کثیف ترین و بی ناموس ترین و حرامزاده ترین مرد تاریخ همین محمد خان قاجار بود که بعلت داشتن سپاه ۵۰ هزار نفری و با خیانت ابراهیم کلانتر توانست بعداز چند سال سپاه کوچک ۲ هزار نفری لطفعلی خان زند که زیباترین و شجاع ترین مرد بود شکست. باید استخوانهای این محمد خان کثیف را از قبرش در آورد و در جایی قرار داد تا مردم ایران روی آن راه بروند

 25. کهگیلویه
  ۱۰:۵۴ ق.ظ در بهمن ۶ام, ۱۳۹۲

  لعنت بر دودمان قاجار وحشی وطن فروش درود بر کریم خان زند و لطفعلی خان زند (وطن دوست)

 26. علیرضا غلامی
  ۱۰:۰۷ ق.ظ در اسفند ۱۵ام, ۱۳۹۲

  آن ۳نفرزردآلو وجواهرات روستای شهر شوشی را سرقت کردند ویک روستایی به شاه شکایت میکند وشاه دستور کشتن ۳نفر را میدهدو.آن۳شاه رامیکشند.ضمنا”اگر این شاه نبود خراسان از ایران جدا بود وبرای وسعت ویک پارچگی ایران کوشید

 27. شهاب
  ۸:۴۹ ب.ظ در اسفند ۲۱ام, ۱۳۹۲

  لعنت به آغا محمد خان که همه چیزش داغون بوده.اون از اعصابش.اون از بی جانشین بودنش.اون از خنثی بودنش.از همه مهم تر این که سردار رشیدی به اسم لطفعلی خان رو از بین ببرد.سرداری که هوش و ذکاوتش و شجاعنش شهره ی عام و خاص بود.شهریاری که اگه می موند دیگه ننگ ترکمانچایو… چندین سال این طوری ما رو عذاب نمی داد.
  لعنت خدا تا روزی که زمین می چرخه بر خاندان … قاجار.خاندانی که همه از دم زن انگلیس و اروپایی ها بودن.
  … قاجار ننگ ابدی بر تمام شما باد.

 28. فاطمه
  ۹:۲۸ ب.ظ در اسفند ۲۴ام, ۱۳۹۲

  بیش ترش کن

 29. حیدرزاد
  ۱۱:۵۳ ب.ظ در فروردین ۹ام, ۱۳۹۳

  ایا آقامحمد خان فرزندی نداشته است؟
  یا چنین وانمود شده است که او فرزندی نداشته است؟

 30. رضا
  ۱:۱۹ ب.ظ در خرداد ۱۳ام, ۱۳۹۳

  کسانی که به اغامحمدخان قاجارلعنت فرستادن کمی منطقی فکرکنن.اودرکودکی چهره ی بسیارزیبایی داشت ولی اورا اخته کردن خیلی ببخشید یعنی بیضه هاشوبریدن.همین باعث شدکه هورمون جنسیش ترشح نشه درنتیجه امکان نزدیکی برایش غیرممکن شد.برقراری یک رابطه ی جنسی مانندغذاخوردن میمونه ونیازاساسی ما انسانهاست.حال این غذای خوشمزه رو جلوی شما بذارن ولی شما به هر دلیلی نتونید ازاین غذا استفاده کنید.ماه ها وسال هابگذره ولی…اغامحمدخان هم به همین صورت بود.اوتمام غرایض جنسی یک مرد سالم روداشت ولی نمیتوانست… اقایون بهتر درک میکنن .خب همین موضوع سبب به وجوامدن عقده درفردمیشه.دربار اوپر بوداز زن های زیباولی متعلق به وزیران و…زمانی که کرما ن رامحاصره کردفقط هدفش دستگیری لطفعلی خان زند بود اما مردم کرمان به اوبی احترامی کرده ومسخره اش کردن.مردم کرمان بیش از۱۰ روز که کرمان محاصره شده بودهرشب به بالای پشت بام رفته وشعرهایی راباموضوع خواجه یا اخته میخواندندواوراتححححححححححقیر میکردن.خب اونیزبعدازروزها ملایمت با مردم ….. حال خودتان قضاوت کنید.وخواهشی که از شما دارم اینست که ارزو نکنیدکه توجهنم باشه اودرطول زندگیش زجر هایی کشیدکه واقعاناراحت کنندس.او سال های خیلی طولانی زندگیش را باغم وقصه گذراند انوقت شما ارزو میکنید که تواتیش جهنم بسوزه ؟حتی در بعضی روایت ها گفته شده که اوشب ها گریه می کرده است

 31. مهدی(کرج)
  ۴:۴۰ ب.ظ در خرداد ۲۸ام, ۱۳۹۳

  به نظر من او بهترین پادشاه ایران بود . مردی با اراده و جدی که ایران را یکپارچه ساخت . درود بر روحش امروز روز وفات ایشان می باشد.۹۳/۳/۲۸

 32. دختر قجر
  ۱۰:۵۷ ب.ظ در مرداد ۴ام, ۱۳۹۳

  واقعا خواندن ۴ تا کتاب و مقاله معتبر و کمی عادلانه و عاقلانه فکر کردن درباره شرایط و داستان زندگی دیگران اینقدر سخته که مردم اون رو از خودشون دریغ می کنند!
  هربار یک مشت حرف و حدیث تکراری و پوسیده رو بین خودمون مطرح کردن و تف و لعنت فرستادن به کسی یا کسانی که واقعا نمی دونیم بدرستی کی بودن و چه کردن، کار درستیه؟
  ما مردم ایران تاریخ امروز مملکت رو که داریم با چشم خودمون می بینیم انکار می کنیم و خودمون رو می زنیم به کوری و کری، اونوقت چطور به تاریخ ندیده و چند دست گشته و روایت شده توسط دیگرانی که صداقتشون به کسی اثبات نشده تا این اندازه اعتماد می کنیم و باورش داریم؟!!!
  بهتره لعنت رو به وجدان خواب رفته و عقل و منطق منجمد شده خودمون بفرستیم بلکه بیدار و آگاه شویم…

 33. وحید فلاحی
  ۱۰:۳۵ ق.ظ در مرداد ۵ام, ۱۳۹۳

  سلام خانم ” دختر قجر ” , پیام شما برای من کمی گنگ بود , در آغاز خواندن فقط ۴ کتاب را راهگشای نا آگاهی همه ی ما عنوان کرده بودید و سپس اعتبار تاریخ را به واسطه ی گذر زمان زیر سوال برده بودید . از سوی دیگر از همه ی ما خواسته بودید به خودمان لعنت کنیم . مگر نوشته ی من لعن و نفرین داشت که نمادی باشد از وجدان به خواب رفته ام ؟ پرستش شاهان و حکام و قدرتمداران همواره اسباب فرو افتادن به ورطه ی هولناک دیکتاتوری های بی حد و مرز است . در همان ۴ کتابی که پیشنهاد دادید دهها مورد و نمونه و تجربه ی تاریخی پیدا خواهید کرد که به شما درستی این ادعا را ثابت خواهند کرد . اگر امروز کشته شدن ۵۰۰ نفر در غزه این همه درد آور است چطور کشته شدن هزاران نفر مردم بی گناه کرمان در دوره ی شاه مورد علاقه ی شما دردآور نیست ؟

 34. کامران
  ۱۱:۱۰ ب.ظ در مرداد ۴ام, ۱۳۹۳

  راز خصی شدن آغا محد خان قاجار :

  کتاب ایران در دوره ی سلطنت قاجار نوشته ی علی اصغر شمیم صفحه ی۲۵ :

  محمد حسن خان فرزند فتحعلی خان قاجار که فرمانروایی بر ایل اشاقه باش (یکی از ایلات قاجار در گرگان)را نیز داشت، ضعف و انحطاط حکومت نادری را در اواخر دوره سلطنت وی با مسرت کامل تعقیب میکرد و پیوسته در صدد به دست آوردن فرصتی بود تا از تجزیه و انقراض دولت نادر سهمی ببرد و چون در نخستین شورش علیه نادر (۱۴ سفر ۱۱۳۰۹ قمری) با سیاست خشن و بیرحمانه نادر و سپاهیان اعطامی وی مواجه شد، با حیله و تدبیر از چنگ قوای نادر گریخت و اندکی بعد که نادر در خراسان به قتل رسید و زمام امور خراسان و ایران شمالی به دست برادر زاده ی (نادر) علیقلیخان معروف به عادلشاه افشار افتاد، ایلات قاجار سر به طغیان برداشتند (۱۱۶۱)

  سپاهیان عادلشاه به گرگان تاختند و جمعی از کلانتران ایل قاجار را دستگیر و در آن میان یکی از فرزندان محمد حسن خان قاجار را به نام محمد ( که بعدها به آغا محمد خان قاجار معروف شد) به امر عادلشاه خصی کردند ……

  اصل داستان خصی کردن یا اخته کردن آغا محمد خان قاجار این بوده. شماها این مطالب رو از کجا و با کدوم سند و مدرکی میارین آخهههههه!!!!!!

 35. وحید فلاحی
  ۱۰:۴۴ ق.ظ در مرداد ۵ام, ۱۳۹۳

  کامران عزیز , هماهنگ با فرمایش شما محمد فرزند محمد حسن خان در جنگ پدرش با عادلشاه اسیر شد و چون سن پایینی داشت به بارگاه عادلشاه برده شد و به امر وی در حرم نزد بانوان حرمسرا نگهداری می شد . در چند روایات آمده که خبرهایی از بازیگوشی های محمد خردسال با زنان حرم به گوش عادلشاه می رسد و چند روایت هم از بازدید سرزده ی وی از حرم و مشاهده ی صحنه ای با چشمان خودش خبر می دهند . به هر حال اخته شدن محمد در حرمسرا و پس از گذشت زمانی از اسارت وی رخ داده .

 36. مهدی حیدرزاد پهلویانی
  ۱۲:۴۵ ق.ظ در شهریور ۶ام, ۱۳۹۳

  ایا کسی در مورد زندگی اغامحمد خان از منابع عثمانی یا هلندی و یا فرانسوی یا پرتغالی مطلبی خوانده است؟

 37. ارش
  ۷:۳۳ ب.ظ در شهریور ۲۳ام, ۱۳۹۳

  اغا محمد خان خواجه همون موقع دستور مرگ با چوبه ی دار رو داد اما سردار ارتشش گفت چون امروز روز پنجشنبه روز اموات است کشتن انها گناه و خطا است پس شنبه انها را به سزای اعمالشان برسان . ولی باز انها باید از شاه مرقبت کنند و کشته شد ولی اگه این شاه جنایتکار نبود ایران یک پارچه نبود اون ایران رو که زنیه بعد از کریم خان به گند کشید یک پارچه کرد پس اون هم خدمت کرد و جنایاتش باعث پوشاندن خدماتش شد

 38. ABBAS LOR
  ۱۲:۵۳ ق.ظ در آبان ۱۸ام, ۱۳۹۳

  دوستان و هموطنان عزیز تاریخ سرشاره از درووووووووووووغ. ما حتی کمتر از یک درصد تاریخ بمون رسیده که ۹۹درصد از همین یک درصد دروووووووووغه!!!!!!!!!!!

 39. تاریخ دان
  ۱۱:۴۵ ب.ظ در آبان ۲۸ام, ۱۳۹۳

  دوستان گرامی آغا محمد خان قاجار به خاطر گرفتن قفقاز برای دومین بار از دست روس تجاوزگر به آنجا لشکر کشی کرد در آنجا نیرو های نفوذی روسیه (جاسوسان روسی) طبق نقشه ای،شبانه وی را به قتل می رسانند و این داستان مزخرف را برای گداشتن سرپوش روی اعمال خود ساختند.
  آخر کدام آدم کم عقلی باور میکند که پادشاه یک مملکت بزرگ به خاطر یک خربزه ی کوچک به قتل برسد
  از تمامی دوستان نیز این تقاضا را دارم که هر چیزی را زود باور نکنند
  با تشکر

 40. وحید فلاحی
  ۸:۲۹ ب.ظ در آذر ۶ام, ۱۳۹۳

  تاریخ دان عزیز , این داستان چندان هم دور از ذهن نیست . پادشاهان قدر قدرت به دلیل اعتماد به نفس زیاد ( و شاید گاهی اوقات کاذبی ) که پیدا می کنند ممکن است اشتباهات فاحشی هم انجام دهند . همان گونه که رضا شاه زمانی که رو در روی لشکر پیشه وری قرار گرفت نخست به گفت و گو با وی پرداخت و زمانی که نتوانست او را به تسلیم راضی کند شب را در همان اردوی پیشه وری خوابید و صبح خداحافظی کرد و به اردوی خودش رفت و او را شکست داد . اگر پیشه وری ذره ای خلف وعده کرده بود به سادگی می توانست او را بکشد .

 41. مهدی حیدرزاد
  ۱۲:۳۰ ب.ظ در آذر ۲۹ام, ۱۳۹۳

  اقای فلاحی ما باید همه جوانب را بررسی کنیم اگر حرف اقای تاریخ دان به اندازه درصد کمی هم درست باشد انگاه چه می شود . واگر احتمال حضور انگلیس را نیز در قتل اغا محمد خان دخیل بدانیم نیز بعید نخواهد بود. وحتی احتمال توطئه های درونی داخل دربار قاجار را نیز نباید دور از ذهن دانست.

 42. وحید فلاحی
  ۲:۰۶ ب.ظ در دی ۹ام, ۱۳۹۳

  سلام , جناب حیدرزاده ی عزیز , تاریخ را با اگر و اما نمی توان نگاشت .

 43. مهدی حیدرزاد
  ۵:۴۰ ق.ظ در دی ۲۷ام, ۱۳۹۳

  سلام ای کاش می شد تاریخ ساختگی را از از تاریخ حقیقی باز شناخت . انگاه دیگر خیلی از جنگها و خون ریزیها پیش نمی امد.

 44. مهدی حیدرزاد
  ۱۲:۴۰ ب.ظ در بهمن ۱۹ام, ۱۳۹۳

  چرا انسان از بهشت بیرون رانده شد؟

  ـ چون انسان فریب شیطان را خورد و از میوه ممنوعه استفاده کرد.

  چرا شیطان انسان را فریب داد ؟

  ـ چون خداوند او را بخاطر عمل نکردن به دستورش مجازات کرد.

  دستور خدا چه بود که شیطان در برابر آن ایستاد و به آن عمل نکرد؟

  ـ خداوند از او خواسته بود تا دربرابر انسان سجده کند اما خود بزرگ بینی و خود خواهی او مانع ازآن شد که خواست خداوند را بپذیرد.

  خداوند در برابر گردن کشی شیطان چه کرد ؟

  ـ او را از بهشت بیرون راند و او را از امتیازات بهشتی محروم کرد.

  شیطان چه واکنشی نسبت به این کار نشان داد؟

  ـ او از انسان کینه به دل گرفت و بجای توبه به درگاه الهی باز عناد ورزید و سوگند خورد تا از انسان انتقام بگیرد و او را فریب دهد .

  ایا شیطان توانست انسان را فریب دهد؟

  ـ متاسفانه بله ، شیطان توانست از غفلت انسان از یاد خدا سوء استفاده نموده و او را فریب دهد وانسان را از بهشت بیرون راند.

  نتیجه ای که باید از مطالب گرفت چیست؟

  ـ نتیجه این است که رتبه ومقام شیطان از انسان پایین تر است چون او باید انسان را سجده می کرد .اما نتیجه دیگراین مطلب این است که شیطان دشمن انسان است و خداوند دوست انسان است .

  پس بیایید با یاد خدا وبا یاد بزرگی ومهربانی و بخشنده گی اش زندگی کنیم .

  درخوشیها و بدیهای این دنیا از یاد خداغافل نشویم چون غفلت از او راه را برای فریب خوردن از شیطان باز می کند .

  آری بیاید تا با یاد خدا و با یاد بزرگی و مهربانی و بخشنده گی او در برابر شیطان بایستیم و با شیطان درون و بیرورن مبارزه نماییم .

 45. amir
  ۶:۰۰ ب.ظ در اسفند ۲۹ام, ۱۳۹۳

  آغا محمد خان بدون هیچ شکی یکی از باکفایت ترین پادشاههای تاریخ ایران بوده..هرچند یه سری اشتباهات هم داره که فاجعه ی کرمان بدترینشونه.شما چرا لشکرکشیش به قفقاز رو نگاه نمیکنین که جواب دندان شکنی به خیانت گرجیها و پیوستنشون به روسیه بود.در مدت لشکرکشی آغا محمد خان به گرجستان با اینکه حاکم گرجستان با کاترین کبیر(ملکه ی مقتدر و خونخوار روسیه) قرارداد اتحاد داشت به علت وحشت اون عفریته از انتقام جویی آغا محمدخان کوچکترین کمکی به گرجیها نکرد و حام گرجستان هم که توان مقابله با سپاه هشتاد هزار نفره ی قاجار رو تو خودش نمیدید پا به فرار گذاشت.این نکته هم لازمه گفته بشه کاترین کبیر خیلی از تزارهای معاصر با فتحعلی شاه مقتدرتر بوده.شما شک نکنید اگه عمر آغا محمدخان ۱۵-۱۰سال دیگه ادامه داشت به علت کاردانی و زیرکی که داشت نه تنها قفقاز از دست نمیرفت بلکه مناطقی از سرزمین اصلی روسیه هم به قلمروی ایران اضافه میشد.

 46. سیاوش
  ۲:۴۶ ق.ظ در فروردین ۸ام, ۱۳۹۴

  دختر قجری امیدوارم که فقط اسم مستعارت دختر قجری باشه و اصالتت به اون حرومزاده های مغول برنگرده . شاهان بولهوس قاجار یه مشت آدم جوگیر بی ناموس وطن فروش بودن که هیچ جایی ازشون به نیکی یاد نشده . با دو تا پست گذاشتن نمیتونی اطلاعات مردم با سواد امروزی رو عوض کنی . محکوم قجرها بودن نه مردم امروز که همه چیزو میدونن و آگاهن .

 47. ماهان
  ۲:۵۴ ق.ظ در فروردین ۸ام, ۱۳۹۴

  آقای حیدر زاد چرا این احتمال نمیره که انگلیس در به قدرت رسیدن آغا محمد خان دخیل بوده باشه . چون همونطور که میدونید در زمان شاهان وطن پرست زندیه هیچ امتیاز و باجی به کشورهای بیگانه مخصوصا انگلیس داده نمیشد .

 48. مهدی حیدرزاد
  ۱۱:۴۹ ق.ظ در اردیبهشت ۷ام, ۱۳۹۴

  ماهان عزیز سلام من اطمینان دارم انگلستان از اغا محمد خان می ترسیده البته شاید در شکست زندیه نقش داشته باشد . ولی البته شاید در قتل اغا محمد خان انگلستان نقشی نداشتع باشد ولی در ترور شخصیتی اغا محمد خان یکی از عاملهای اصلی محسوب می شود. دوست عزیز انگلستان از هجوم ایران به هند وحشت داشت .

 49. مهدی حیدرزاد
  ۹:۲۰ ق.ظ در اردیبهشت ۲۸ام, ۱۳۹۴

  برای تحلیل بهتر نقش انگلستان در قتل آغا محمد خان باید دید ایا آغا محمدخان برنامه ای برای حمله به هندوستان داشته است یا خیر؟ و ایا این امکان وجود داشت آغا محمد خان پا در جای پای نادر شاه بگذارد ؟ ایا اغا محمد خان با ثروت موجود در هندوستان آشنایی و اگاهی داشته است؟

 50. داوود
  ۲:۱۶ ق.ظ در خرداد ۱۴ام, ۱۳۹۴

  از قاجار وحشی وبه باد دهنده ایران توقعی بیشتر از این نیست چون ایرانی نبودن-ایل قاجار در زمان چنگیزخان بیشرف از مغولستان به ایران امدن ودوباره درگرگانج خوارزمی یا گرگان امروزی ساکن شدن واز جایی که هرکسی کو دور مانداز اصل خویش باز جویدروزگار وصل خویش اغا محمدخان قاجار جنایت مغولو تو کرمان تکرار کرد-از قیافه نحسشم معلومه از نسل مغول وحشیه

 51. جواد زند
  ۱:۲۷ ب.ظ در خرداد ۱۴ام, ۱۳۹۴

  جای تاسفه که شرف نداشتن اون اخته قاجار ومحبتهای کریم خان رو به اون لعین نمیبینید وهنوز از یزید اون زمان به لعن یاد نمی کنید اگر کشتن گرجی ها خوب بود الان وهابی هاهم که همون حرفو میزنن اگه آدم بود مثل شاه عباس براشون بنا میساخت وازشون نخبه میگرفت وجذبشون میکرد نه با وحشی گری میکشتشون بعدم اون اخته دیگه نسلی نداشته پس همه قاجارا بد نیستند نمونش عباس میرزا وظل السلطان و ملک آرا ولی بیشترین خیانت رو قاجارا کردند واین زمان رشد وهابیت در عربستان بود وتضعیف شیعه

 52. عادل
  ۱:۱۶ ب.ظ در خرداد ۳۱ام, ۱۳۹۴

  دوستان بیاید کمی عادلانه به موضوع نگاه کنیم بدتر از این ادم در تاریخ زیاد داریم برای مثال از همین دودمان قجر محمد شاه و فتحعلی شاه اما از همین دودمان ننگین مردی بزرگ مثل عباس میرزا رو داریم تاریخ همیشه حقیقت نیست گاهی میل فاتحان یا حرص مغلوبان باید با خواندن کتب معتبر که البته توصیه می کنم داستانی نباشه صرفا روایت بی طرفانه ی تاریخ باشه کتاب خواجه ی تاجدار بد نیست

 53. وحید فلاحی
  ۱۲:۰۲ ق.ظ در تیر ۸ام, ۱۳۹۴

  سلام
  عادل عزیز , با استدلال تاریخ واقعی نیست می شود چهره ی عباس میرزاهای تاریخ را هم نادرست انگاشت . از سوی دیگر باید عرض شود که کتاب خواجه ی تاجدار که رمان است و تاریخ نیست ترجمه ی شادروان ذبیح الله منصوری است . نام نویسنده : ” پل آمیر ” گفته شده و تا امروز کسی نویسنده ای با این نام در فرانسه نیافته و هیچ نسخه ای مشابه این کتاب در فرانسه پیدا نشده . به بیان ساده تر این کتاب نوشته ی خود زنده یاد منصوری است که سبک ترجمه شان زبانزد است و همه می شناسند نیازی نیست که در ارزش و قابلیت استناد آن بحثی شود .

 54. Amirhosein
  ۸:۳۹ ب.ظ در تیر ۱۹ام, ۱۳۹۴

  عالی بود

 55. مهدی
  ۱:۵۸ ب.ظ در مرداد ۵ام, ۱۳۹۴

  کسانی که می خواهند کتاب خواجه تاجدار را مطالعه کنن به شما توصیه می کنم که خود کتاب را بخوانید یک ترجمه ای از ذبیح الله منصوری در ایران است که متن کتاب را به کلی تغییر داده کلا خصوصیات بارز ذبیح الله منصوری این است که متن کتاب را تحریف و توجیه می کند و خودش مطالب خیلی زیادی بهش اضافه می کند بعد اسمش را ترجمه می گذارد باز تاکید می کنم منصوری این کتاب را تحریف کرده خواندن ترجمه این شخص بی فایده است

 56. وحید فلاحی
  ۱۰:۱۰ ب.ظ در شهریور ۱۴ام, ۱۳۹۴

  مهدی عزیز , اصولن کتاب خواجه ی تاجدار هیچ نسخه ی غیر پارسی ندارد و جست و جو ها برای پیدا کردن نویسنده ای به نام پل آمیر در فرانسه نتیجه ای در بر نداشته . بنابراین خود کتاب همان است که مرجوم منصوری نوشته .

 57. فرشید
  ۸:۴۳ ب.ظ در مرداد ۵ام, ۱۳۹۴

  ببخشید از ادب دوره ولی مجبورم که بگم …پادشاهان قاجار از اولیش تا آخریش اون اشغال که آوردن اسمش شرمه بروید کرمان و از مردم اّنجا بپرسید که چه آدمی بّود

 58. علی
  ۱۲:۰۸ ب.ظ در شهریور ۱۹ام, ۱۳۹۴

  اون انسانی بود که به ایران خدمت کرد و باعث افتخار ماست

 59. رحیم
  ۹:۰۱ ق.ظ در مهر ۱ام, ۱۳۹۴

  اون کسی بود که در دوره زندیه بخش کوچکی از ایران در قلمرو حکومت زندیه بود و علیرغم اینکه ایران باستان را احیا و یکپارچه کرد و در زمامداری او نه تنها وجبی از خاک این سرزمین به هیچ بیگانه ای الحاق نشد و در حمله آقا محمد خان قاجار برای گرفتن قفقاز از دست روسهای تجاوزگر فورا همان روسیه دوره فتحلی شاه عقب نشینی کرد پس بنیانگذار قاجار انسانی بود نترس، مقتدر و بیگانه ستیز که حتی روسهای متجاوز نیز از او حساب میبردند

 60. سینا
  ۱۲:۴۰ ب.ظ در مهر ۳۰ام, ۱۳۹۴

  سلام

  دوستان گول نخورید تاریخ ورود استعمار به ایران از شب کشته شدن پادشاه قاجار شرع شد که با نقشه زیرکانه کشورهای استعمارگر و ورود به استعمار ایران میباشد در صورتی که شاه ثاجار کشته نمی شد جلوی دانش و پیشرفت ایران گرفته نمیشد

 61. وحید فلاحی
  ۱۰:۴۸ ب.ظ در آبان ۶ام, ۱۳۹۴

  سلام یعنی اگر آغامحمدخان کشته نمی شد دیگر فتحعلی شاه و ناصرالدین شاه ۶۰ درصد خاک ایران را برای تفریح شخصی نمی فروختند ؟

 62. مهدی حیدرزاد
  ۹:۵۱ ق.ظ در آذر ۲۲ام, ۱۳۹۴

  چرا کسی دیگر در خصوص اقامحمد خان قاجار کتابی ننوشته و به کتاب منصوری قناعت شده است؟

 63. لوییزا
  ۵:۴۶ ب.ظ در آذر ۲۲ام, ۱۳۹۴

  یعنی واقعا حقش بود خدا اون دوتا نگهبان رو بیامرزه

 64. لوییزا
  ۵:۴۸ ب.ظ در آذر ۲۲ام, ۱۳۹۴

  من خیلی تاریخ رو دوست دارم ولی نه از حکومت قاجار

 65. رها
  ۱:۳۷ ب.ظ در دی ۱۱ام, ۱۳۹۴

  اگه محمد خان نمی مرد شاید روسیه نمی تونست وجبی از خاک ایران رو بگیره
  اصم اگه اقا محمد خان عقیم نمی شد و فرزندی از خودش داشت حتما لایق تر تز فتحعلی می شد .وکلی شاید دیگه

 66. امیر قجرکُش
  ۹:۴۶ ق.ظ در اسفند ۱۶ام, ۱۳۹۴

  عاقبت سرخی خون ادمای بیگناه ازجمله لطفعلی خان زندوهمسرباردارش،دامن اغا ممدخان را وگیریفته.سگ درحال فرار توی روحش،هرچقدرمـ خااجه شده باشه ولی این دلیل جنایت علیه هموطناش نیس‌.دوباره باهممم:سگ توروحش،تو جونش !اگه مسلمون واقعی بوده جوش این دنیا و نداشتن آلت شو نمیزده،پس ازین ظاهرنماهای الان کشورمون بوده،بای

 67. كاوه
  ۳:۱۶ ق.ظ در فروردین ۷ام, ۱۳۹۵

  درشقاوت و بیرحمی ایشان به اندازه کافی إسناد موجود است اما کشته شدنش در هاله بی إز ابهام باقی مانده و شایعلت مستتر مانده چون کسی با هوش و ذکاؤت وی همچنبن کار ناشیاته نمیکرد که به نگاهبان چادرش بگویید باش تا شنبه بکشمت ! من که قانع نشدم !

 68. جواد
  ۳:۰۷ ب.ظ در مرداد ۱۴ام, ۱۳۹۵

  این لعنتی اخته شدنش هم به خاطر بی شرفی خودش بود…چرا نمی گویید استخوانهای کریم خان زند را بیرون کشید و لگد کرد…چرا نمی گویید استخوانهای نادرشاه را لگد کرد؟اگر انگلیس به خاطر هندشرقی هند را مال خود می خواست چرا این اخته ی لعین،فاتح هند را نبش قبر کرد؟ کریمخان و نادر هردو مخالف انگلیس بودند و این اخته بی شرف هر دو را نبش قبر کرد و توهین به جسدشان کرد.چرا به لطفعلی خان آن پرهیزکار خوش سرشت دستور تجاوز داد؟لعنت بر او که … زمان خود بود و اگر چیرگی داشت مانند … چیرگی یافت

 69. جواد
  ۳:۱۱ ب.ظ در مرداد ۱۴ام, ۱۳۹۵

  ابله ترین کسان آنهایی هستند که فکر می کنند در زمان زندیه ایران بخش بخش شده بود…آخر نادانی تا چه حد؟این مرد بزرگ و جوانمرد تاریخ کشور چون سردار نادر بوده برای احترام به نادر و نمک شناسی از او شاهرخ نابینا را در مشهد ابقا کرد …آخر کسی که هلند را در دریا و عثمانی را در بصره و محمدحسن قاجار را به شختی شکست داده ،از پس شاهرخ کور بر نیامده؟شاهرخ که فردی بزرگ بوده را احترام کرده و به شرط تابعیت ابقا نمود

 70. جواد
  ۳:۱۶ ب.ظ در مرداد ۱۴ام, ۱۳۹۵

  این … برای ترس از کشتار توسط حسن دولوی قاجار به کریمخان پناهنده شده بود و برادرش جهانسوز هم صاحب منصب زندیه شده بود ولی این نمک به حرام دودمان زند را غارت کرد اکنون هم باید در جهنم کنار … اقامت داشته باشد

 71. جواد
  ۳:۲۰ ب.ظ در مرداد ۱۴ام, ۱۳۹۵

  با تجاوز و غارت تفلیس کار را برای روسها تا تصرف تبریز در زمان قاجار بعدی آسان نمود…گرجی ها از ایرانیان متنفر شدند و به روسها نزدیک شدند و کمک به ایجاد کاپیتولاسیون روس در ایران کردند….لعنت به حکومت قاجار از اول تا آخر که ننگ تاریخ ایران تا ابد خواهد بود..هیچ سلسله ای به ننگینی قاجار نیست

 72. اقا محمد خان ناجی ایران
  ۱۰:۰۴ ب.ظ در مرداد ۱۷ام, ۱۳۹۵

  اکثر کسایی که به اقا محمد خان ناجی ایران فحش می دهند یا لر هستند یا کرمانی فراموش نکنید که نه تنها اقا محمد خان بلکه فتحعلی شاه خیلی لایق تر از لطفعلی خان زند بود فتحعلی شاه لشکر سواره نظام لطفعلی خان را با کمترین هزینه و صرفا با نبوغ و هوش خود شکست داد اگر اقا محمد خان نبود شاید الان ایرانی نداشتیم (برید وسعت ایران را در زمان زندیان نگاه کنید)نباید چدایی افغانستان و قفقاز را به حساب بی کفایتی قارجاریه گداشت در ان زمان امپراطوری عثمانی تجزیه شد هند به استعمار انگلستان در امد امپراطوری مانچو چین فرو پاشید باز این از لیاقت پادشاهان قاجار بود که کل ایران به استعمار بیگانگان در نیامد

 73. حسين
  ۱۲:۰۵ ق.ظ در شهریور ۲۱ام, ۱۳۹۵

  بله
  من لرم لکم هم طایفه ای کریم خان و لطفعلی خان هستم ولی هیچ وقت از روی تعصب حرف نمیزنم عباس میرزا لر نبود اما منابع تاریخی میگه وطن پرست بود قاجاریه اگر ذره ای وجدان و شرف داشت از عباس میرزا حمایت میکرد ما نباید نمک به حروم باشیم لطفعلی خان فهمیده بود چه بلایی قراره سر ایران بیاد که اونطور مقاومت کرد و از همه چیزش گذشت کریم خان زند حاکم بی نظیر و بی بدیل در تاریخ ایران هست که دو سه اشتباه فاحش داشت ١پناه دادن به این مخنس اغا محمدخواجه ٢ عدم تربیت جانشین برای خودم ٣ عدم تعیین جانشین برای خودش
  اقای عزیز فراموش نکن لطفعلی ١۶ ساله با ٣٠٠ نفر لشکر خواجه خان رو با ٢۵٠٠٠ سرباز در پارس اباد تار و مار کرد
  خدا کنه شرمنده شهدای وطن نشیم

 74. دارا جان
  ۳:۳۸ ق.ظ در مهر ۱۴ام, ۱۳۹۵

  اگہ خدایی ھست کہ باید آغا … خان رو تا ابد تو آتیش جہنم بسوزاند۔ این احمقایی کہ ازش دفاع میکنن ھمہ … ھستن۔ خُب اگہ خنیث خان ایران رو متحد نمیکرد یکی دیگہ میکرد بعدشم شورشہای ھمین ملعون باعث شدہ بود ایران ویران بشہ و شاھان بعدش ایران رو تکہ تکہ کردن۔

 75. کورش
  ۲:۵۰ ب.ظ در آبان ۴ام, ۱۳۹۵

  خاک بر سر ما که امثال این ملعون باید اینهمه سال بر ما حکومت کنه.قجر مایه ننگ ایرانه.

 76. ولی الله اسلامیه گرگان
  ۱۰:۱۰ ق.ظ در آبان ۲۸ام, ۱۳۹۵

  درود بر ایرانیان باستان ودرود بر ایرانیان معاصر عزیزان نور چشمان از ایران باستان از اقوام گوناگون از آسیا

  در لشگر ایران بودند حتی از مغرب زمین در قشون ایران سرباز داشتیم آقای کتزیاس که نویسنده

  تاریخ هم هست در راس قوای ده هزار نفره در قشون ما در سپاه کورش بوده آیا امکان نداره از روی علاقه و

  خوشنامی سرزمین ما ایران عده ای اقوام به این شکل در ایران مانده باشند حالا که ما همه باهم قوم

  خویش شدیم آیا درست است که به همدیگر بی احترامی کنیم نور چشمان ما امروز به پدران مان و پیشنیان فحش ندیم و سرکوفت نزنیم شما بعضی حرفها که باید دوبدو و خصوصی زد را مکتوب می کنید

  ما خودمان در زمان معاصر از کارگذاران حکومت بگیر تا خودمان سرتاسر عیبیم گیر دادن به پیشینیان

  عزیزان فقط خدا بی عیب هست ما بشریم پر از عیب ولی بهم بی احترامی نکنیم اگر غیر ایرانی از گفتگوی ما سر در بیاره برایمان پسندیده نیست دوست تان دارم عزیزان فقط خوبی های پیشینیان را بشمرید بدی ها را همه ما میدانیم بدورد دلسوزان صادق وطن

 77. آتا ترکان
  ۲:۳۰ ق.ظ در آذر ۱۱ام, ۱۳۹۵

  آقا محمد خان بزرگ ، تک بود و مثلش در تاریخ نیست و نخواهد بود.

 78. مهدی از شمال ایران
  ۲:۲۵ ق.ظ در دی ۱۸ام, ۱۳۹۵

  شاید بهتر است گروهی از تاریخ دوستان تحقیقاتی را در خصوص دلایل ظهور و سقوط سلسله زندیه انجام دهند و علل واقعی ضعف این سلسله را که منجربه سقوط ان شد را پیدا کرده و بنویسند.

 79. عزیز شمالی
  ۲:۴۱ ق.ظ در دی ۱۸ام, ۱۳۹۵

  احتمال دارد داستان خواجه بودن اغا محمد خان ساختگی باشد تا توجهی باشد برای پنهان کردن پشت پرده واقعی به تخت نشستن فحتعلی شاه قاجار .

 80. محمد
  ۱۰:۱۷ ب.ظ در بهمن ۱۶ام, ۱۳۹۵

  محمد خان قاجار خیلی ادم عوضی و بدی بوده و اینهمه بی رحم بوده درست نیست از این ادم ببخشید از این حیوان دفاع کرد

 81. محسن
  ۱۰:۳۱ ب.ظ در اسفند ۲۰ام, ۱۳۹۵

  برام یه سوال پیش اومده ، اگه آقا محمد خان خواجه بوده و یا بهتر بگیم عقیم بوده پش پسرش ( فتحعلی شاه ) چطور متولد میشه ؟!!!

 82. سجاد
  ۱۰:۰۲ ق.ظ در اسفند ۳۰ام, ۱۳۹۵

  باسلام.بنظرمن اصلا صحبت کردن درموردیه بی مصرف که سرشکمش کشته بشه واسه ایران وایرانی قباهت داره این یارواصلا ایرانی نبوده مغول بوده که میشه گفت تسلیم سربازای نادرشاه افشارشده.ووقتیم درموردش توتاریخ میخونی میبینی که سرزمین ایرانوبه باددادن خودننگش وحتی بعدیاش باکمال تاسف واسه ایرانیای اون زمان که اصلا راه دادن این مغول بقدرت برسه ممنون.

 83. saeed
  ۱۰:۲۹ ق.ظ در اسفند ۳۰ام, ۱۳۹۵

  بعدشماتاحالا فکرکردین اصلا چرااختش کردن چون حتماحرومزاده بوده بیدلیل که کسیو اخته نمیکنن ازهمون کودکیشم معلوم بوده که حرومزاده به باباش چنگیزرفته خخخ

 84. حسن
  ۱۰:۳۵ ب.ظ در فروردین ۸ام, ۱۳۹۶

  بیرحمی تا این اندازه خدا لعنتت کنه ایران به باد ده نادان به خاطر ۴روز حکومت این همه کشتار قتل وغارت را کردی اخه کدام عقل این رامی پذیره که خدا ازاین همه سنگدلی وتجاوز به عنف کور کردن وشقاوت چشم پوشی کنه مگه خدا مثل ما فکر میکنه هر که کمی بدی کنه انرامی بینداینها گناهان بسیار بزرگ است خدا باید کدام خوبی از او ببیند خدا که مثل مافکر نمیکنه از کوچکترین وبزرگترینش بگذره اون یک جهنمی تمام عیاره ایل وعشیره هم نمی تانند کاری براش بکنندتو هر چه میخوای اون وتبرئه کن ولی خداچی

 85. حسن
  ۱۰:۳۶ ب.ظ در فروردین ۸ام, ۱۳۹۶

  نگاه به کریم خان زند بکن تاریخ چقدر از جوانمردی اون گفته اون و به حساب نمیارن

 86. کوروش
  ۷:۲۵ ق.ظ در اردیبهشت ۱۱ام, ۱۳۹۶

  در زمان حال مطلبی ساده بین چند نفر نقل و قول میشود تمام معنی و منظور عوض میشود . بعبارتی پیامی که من به برادرم میگویم که به مادر بگوید دچار خطا میشود . نمیدانم دوستان بر چه اساس انقدر محکم به افرادی توهین میکنند و بعضی دیگر رو بشدت و مطلق مورد تکریم قرار میدهند . بحث من بر شخص محمد خان قاجار نیست . اما بنظر بنده حقیر کمی بدور از احساسات و تعصب با در نظر گرفتن عدالت و ترازوی عقل . میتوانیم نتیجه گیری بهتر و نزدیک به واقعیت داشته باشیم . و بقولی یکطرفه به قاضی نرویم . بنده طبق تجربیات و مطالعات اندک تاریخی از منابع موازی بارها به تضاد مورخین بر خوردم .موفق باشید

 87. سوسن
  ۱۱:۲۷ ب.ظ در خرداد ۱۵ام, ۱۳۹۶

  سلام دوستان عزیز من همه ی نظرات شمارو خوندم و واقعا ناراحت شدم که مردم ایران درباره تاریخ خودشون هیچ آگاهی ندارن و خرافاتی که مردم میسازنو باورمیکنند.خواهش میکنم برید تحقیق کنیدو ببینید که واقعیت چیه الکی نگید که هرچی بدبختیداریم زیر سر اغها محمّد خانه که دودمان قاجارو تأسیس مکرد اگه میدونستین چه کارائی واس ایران کرده کلّی دعاش میکردین ما خودمون خودمونو به این روز انداختیم الکی نگید تقصیر فلان شاه بود…،تقصیر رضا شاه بود.
  تو گذشته زندگی نکنین از گذشته درس بگیرین

 88. وحید
  ۱:۵۹ ب.ظ در خرداد ۱۹ام, ۱۳۹۶

  این چه روایت مسخره ایه. مگه میشه بدون تحقیق و مطالعه راجع به یک موضوع تاریخی حرف زدو نتیجه گرفت. اون اقایونی که میگن استاد ذبیح الله منصوری تاریخ رو تحریف میکنه ایا تا بحال یک کتاب از ترجمه ی این استادو با بقیه مترجما مقایسه کرده. ایشون از فرهیخته ترین مترجمای ایران و از مطلع ترین افراد بودند که خدمت شایانی به ادبیات و تاریخ ایران کرده اند. البته ایشون در کتاب خاجه تاجدار هیچ طرفداری از اقا محمد خان نمیکنه. بلکه نویسنده اثر ژان گور فرانسوی بسیار از لطفعلی خان زند تعریف و تمجید میکنه و اقا محمد خان رو نسبت به اون حسود میپنداره. به منابع اینترنتی اکتفا نکنید. کتاب بخونید. بعد از مرگ نادر شاه در ایران در یک زمان چند پادشاه حکومت میکردند. اما اقا محمد خان کل کشورو یکپارچه کرد. درسته که کارهای جنون امیز از اون سر میزد اما یک پادشاه مقتدر بود.

 89. وحید فلاحی
  ۶:۲۸ ب.ظ در خرداد ۲۰ام, ۱۳۹۶

  سلام جناب جعفری , جهت آگاهی شما که شکر خدا کتاب خوان و اهل مطالعه هستید عرص می کنم که شخصی به نام ژان گوره ابدن وجود نداشته و کتابی به نام خواجه ( شما فرموده بودید خاجه ) ی تاجدار هرگز در هیچ جای دنیا ( بجز ایران ) منتشر نشده . برای خواندن تاریخ به جای رمان , باید به منابع تاریخی همانند نوشته های زنده یاد عبدالحسین زرینکوب و زنده ی یاد احمد کسروی و مسعود بهنود رجوع کرد .
  با سپاس , پاینده باشید !

 90. سهراب
  ۹:۲۷ ق.ظ در خرداد ۲۶ام, ۱۳۹۶

  در مورد افرادی که حتی نیم درصد از … اقامحمد خان طرفداری کردند باید بگن:تا امثال شماها خودفروش،هستین همینو همین!!شماها ساید … باکفایت میدونید . ( بخشهایی از دیدگاه قابل انتشار نبود )

 91. سهراب
  ۹:۳۰ ق.ظ در خرداد ۲۶ام, ۱۳۹۶

  خدا لعنت کنه هرچی قاجار و قاجاریه … ( ادامه ی این دیدگاه قابل انتشار نبود )

Leave a comment

خوراک RSS برای نظرات این مطلب