سلام

تصویر بالا طرح گرافیکی زیبایی است از خانمی به نام نادیا آقابیگی که برای کمــــپین مبارزه با خشونت علیه زنان ارسال شده و جایگاه دوم رقابت طراحی پوستر را هم به دست آورده .

بررسی پوستر از دیدگاه هنری کار متخصصان و اهالی هنر گرافیک است , اما ابعاد اجتماعی آن را می توان موشکافی کرد .

آیا مضمون این پوستر واقعی است ؟ آیا بانوان در جامعه ی امروز ایران چنین جایگاهی دارند ؟

با احترام فراوان به هنرمند خالق این اثر , با احترام به همه ی بانوان ایران ( که قدرت و توانایی کم نظیرشان را در ۹۰ سال اخیر به خوبی به رخ جامعه ی ایران کشیده اند ) باید بگویم که از دید من این یک سیاه نمایی است و بس .

این طرح به هیچ روی نمایانگر چهره ی ایران امروز نیست . چهل یا پنجاه سال پیش شاید , اما امروز نه .

در جامعه ی امروز ایران زنان همپای مردان کار می کنند و از دیدگاه اجتماعی می توان گفت شرایط برابری دارند . مردان امروز ایران هم دیگر مانند مردان نسلهای پیشین نیستند که به حکومت مطلق در خانه فکر کنند و چماق باشند بر سر همسرانشان . امروز مرد و زن با هم زندگی را اداره می کنند و با هم تصمیم می گیرند .

اختلاف میان حقوق قضایی زنان و مردان را در ایران و دیگر کشورهای اســــلـامی نمی توان انکار کرد , چه این اختلاف ریشه در حقوق فقهـــی اســلام دارد و چون اسلــام دین فراگیر در سرزمینهای اسـلـامی است باید به شرایط آن هم گردن نهاد . ولی اگر بخواهیم بر این مبنا زن جامعه ی امروز ایران را برده ای در دستان مرد تصور کنیم راه به بیراهه برده ایم .

در گذشته و در جامعه ی سنتی ایران زنان اسرای مردان بودند , خدمتگذار و ضعیف و بی اختیار . ولی آیا در ایران امروز که زنان همپای مردان در جامعه کار و تحصیل می کنند باز هم همان روال برقرار است ؟

به نظر من هیاهوی خشونت بر علیه زنان و اسارت زن بیش از آن که واقعیت داشته باشد به یک عادت روزمره تبدیل شده است . همانند سیاهان آمریکا که آنقدر خودشان را مظلوم انگاشته اند که عادت کرده اند و کارشان به افراط کشیده و رد پای آنرا در شوخی معروفشان هم می توان دید : ” چون من یک سیاهم حق ندارم ؟ “

آیا حق با من نیست ؟ چند مرد را در نزدیکان خود سراغ دارید که به همسرشان بگویند : ” ضعیفه , برو به آشپزخانه و حرف نزن ” و آن همسر هم سرش را پایین بیاندازد و برود ؟

شاید بتوان گفت آخرین کسی که بر این باور بود که زنان حق صحبت کردن ندارند و باید به آشپزخانه بازگردند همان حجـه الاسلــام فــاکـر نماینده ی پیشین مجـــلس بود و می توان گفت که پس از درگذشت او این اندیشه هم درگذشته است .

۵ Comments »

 1. نیلوفر
  ۵:۰۰ ب.ظ در مهر ۲۶ام, ۱۳۹۱

  آره جون خودت. جمهوری اسلامی و برابری زن و مرد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 2. وحید فلاحی
  ۱۲:۱۳ ب.ظ در مهر ۲۷ام, ۱۳۹۱

  من به خاطر ادبیات نیلوفر خانم از همه ی بازدید کننده های گرامی پوزش ی خواهم . ویرایش یا حذف نکردم , چون حق ابراز خشم را برای ایشان محترم می دانم . درباره ی اینکه : آره جون خودت , جمهوری اسلامی و … باید عرض کنم که نگفته پیداست که ایشان فقط چند سطر آغاز نوشته را خوانده و موضع گرفته اند . وگرنه می دیدند که اصولا این نوشته ربطی به نظام سیاسی کشور ندارد و روابط اجتماعی میان مردم را بیان می کند .

 3. نیلوفر
  ۵:۰۲ ب.ظ در مهر ۲۶ام, ۱۳۹۱

  نخیر این اندیشه در کله پوک تک تک این ملت ریشه ای عمیق دارد.

 4. نیلوفر
  ۵:۰۴ ب.ظ در مهر ۲۶ام, ۱۳۹۱

  منظورم همون اندیشه اون جونوره که اسمش حجت الاسلام فاکری بود در کله پوک تک تک این ملت ریشه ای عمیق دارد.

 5. رحمانی
  ۲:۲۰ ق.ظ در آذر ۱۱ام, ۱۳۹۵

  با احترام
  شما فقط ظاهر قضیه رو دیده اید و مشکلاتی که پشت این جایگاه اجتماعی برای خانمها هست رو نادیده گرفته آید. .. اگر خانمها ما تو جامعه حضور پررنگ. دارند ولی نقش و وظیفشون تو خونه آنچنان تغییر نکرده و در واقع کارشون نسبت به خانم های قدیم سخت تر هست. هم وظایف محل کار و هم اداره خونه و بچه ها کنار هم هستند.اگر آقایون کمکی میکنند در واقع لطفشان هست و وظیفشون نیست.

Leave a comment

خوراک RSS برای نظرات این مطلب