Warning: Declaration of AVH_Walker_Category_Checklist::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /home/vehcom/domains/parsaveh.com/public_html/wp-content/plugins/extended-categories-widget/4.2/class/avh-ec.widgets.php on line 62

Warning: Declaration of AVH_Walker_CategoryDropdown::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /home/vehcom/domains/parsaveh.com/public_html/wp-content/plugins/extended-categories-widget/4.2/class/avh-ec.core.php on line 876

Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /home/vehcom/domains/parsaveh.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 324
کوین کارتر و عکس تاثیر گذارش « پرثوه

سلام

این آقا را می شناسید ؟ کوین کارتر عکاس اهل آفریقای جنوبی .

 اگر چهره و نام اوبرایتان آشنا نیست حتما معروف ترین عکسی که گرفته آشنا خواهد بود .

کوین کارتر در 1960 در آفریقای جنوبی به دنیا آمد و چرخش روزگار او را به کار در یک مرکز تعمیر دوربین عکاسی رساند و از آن پس کوین آرام آرام شد یک عکاس حرفه ای .

در سال 1993 به عنوان عکاس سازمان ملل به سودان رفت تا از درد و رنج مردم قحطی زده ی این کشور که از 21 سال جنگ داخلی در عذاب بودند عکس تهیه کند .

روزی در یک کیلومتری کمپ تغذیه ی سازمان ملل از پشت بوته ها صدای ناله ی ضعیف کودکی را شنید . جلوتر که رفت دختر بچه ای را که در عکس می بینید پیدا کرد که در مسیر حرکت به طرف کمپ از خستگی و ضغف نشسته و به این شکل استراحت می کرده . در همین لحظه این کرکس به زمین می نشیند تا در صورت مردن کودک به او حمله کند .

دخترک در حال مرگ و کرکس منتظر

دخترک در حال مرگ و کرکس منتظر

کوین بعد از تنظیم کادر مورد نظرش به گفته ی خودش 20 دقیقه منتظر می ماند تا شاید کرکس بالهایش را باز کند و در آن حالت عکس را بگیرد . اما کرکس صبور که زنده بودن دخترک را حس می کرده به همان حال می ماند . کوین که نا امید می شود عکس را به همین وضعیت که می بینید می گیرد و بر می خیزد و کرکس را فراری می دهد . در همین لحظه دختر بچه ی در حال مرگ از جا بر می خیزد و افتان و خیزان به طرف اردوگاه به راه می افتد .

کوین که در طی روزهای سفرش صحنه های مرگ و میر زیادی بر اثر گرسنگی دیده بوده کمی اشباع شده بوده و طبعا آنطور که باید و شاید به دخترک توجه نمی کند و به راه خود ادامه می دهد .

در 26 مارچ سال 1993 عکس کوین در نیویورک تایمز به چاپ رسید و به سرعت مشهور شد .

کمتر از یکسال بعد در 12 اپریل 1994 از دفتر نیویورک تایز با کوین تماس گرفتند و به او اعلام کردند که بخاطر همان عکس و جلب توجه جهانیان به فجایع انسانی سودان برنده ی جایزه ی پولیتزر شده است .  غافل از اینکه در درون کوین غوغایی به پا بود .

پس از اعطای جایزه که در نیویورک انجام شد بسیاری از مطبوعات از کوین گفتند و نوشتند . برخی تحسینش کردند  و برخی هم از او به خاطر بی توجهی به سرنوشت دخترک انتقاد کردند . جست و جوهای پرسنل سازمان ملل برای پیدا کردن دخترک هیچ نتیجه ای نداد و همین باعث شدت گرفتن انتقادها از کوین شد .

به طوری که روزنامه ی سن پترزبورگ چاپ فلوریدا کارتر را کرکس دوم این صحنه خطاب کرد . همه ی این فشارها بر عذاب وجدانی که کوین همواره در خود احساس می کرد شدت می بخشید تا این که در 27 جولای 1994 در سن 34 سالگی با دود اگزوز خودروی خودش , خود کشی کرد .

کوین کارتر مرد و هرگز مشخص نشد که آن دختر کوچک آیا زنده مانده یا نه .

شاید بتوان گفت که کوین در زمان آن حادثه به شدت غرق در کارش بوده و هدفش گرفتن بهترین عکس ممکن بوده , ولی از حق نمی توان گذشت که به این شکل بی تفاوت هم نباید از کنار قضیه عبور می کرده .

 اما حدس می زنم که بعدا عذاب وجدان کوین , به نویسندگان آن مقالاتی که او را کرکس دوم صحنه خوانده بودند هم سرایت کرده باشد .

2010/09/30
13 دیدگاه

13 Comments »

 1. siamak
  7:18 ق.ظ در اکتبر 2nd, 2010

  با سلام
  كاش بتوان جهاني را ديد كه ناني براي خوردن، خانه‌اي براي خفتن و صدايي براي شنيدن حرفهاي همه فراهم باشد.

 2. yaz
  3:46 ب.ظ در اکتبر 2nd, 2010

  kheyli talkh bood

 3. مسلم
  8:59 ب.ظ در نوامبر 1st, 2011

  بسیار متاثر شدم.
  کار اون روزنامه نگارها خلی بد بوده…

 4. reza
  1:45 ب.ظ در آوریل 8th, 2012

  foghalade tarin aksi k ta hala didam bude.man aslan akkas ro maghasser nemidunam vazifeye oon cheez dige bude faghat mitunam begam khoda biyamorzatesh

 5. احساني
  6:01 ب.ظ در می 1st, 2012

  سلام
  وظيفه اش عكاسي بود و نجات كودك در حال مرگ نبود؟! چه تعريفي از وظيفه دارد اقاي رضا؟! متاسفم

 6. رضا
  9:33 ب.ظ در اکتبر 19th, 2012

  راستی وظیفه من الان چیست؟ دیگه از این نمونه کودکان گرسنه نیست؟!!!!

 7. مهدی
  10:56 ب.ظ در اکتبر 31st, 2012

  امیدوارم عکاسان محترم ما هم یاد بگیرند.روحت شاد کویین کارتر

 8. reza
  8:14 ب.ظ در نوامبر 30th, 2012

  اللهم عجل لولیک الفرج

 9. saeid
  11:02 ق.ظ در می 30th, 2014

  اگر غرق در کار و وظیفه اش هم بوده اما مگر آن دختربچه آدم نبوده؟شاید خدا مرگ و زندگی دختر رو به دست کارتر داده. … شایدم اگه نجاتش میداد این همه آدم متاثر نمیشدن؟خدا دوتا بیامرزه

 10. امیر
  12:08 ق.ظ در آگوست 17th, 2014

  خب اون با این عکس جون هزارتا بچه دیگرو نجات داد شاید هیشکی درکش نکرده عکاس مستند همینه حق دخالت نداره تو چیزی که میبینه فقط باید ثبت کنه شاید به این دختر کمک نکرده اما به هزاران دختر افریقایی دیگه کمک کرده چون مردم با دیدن این عکس شروع میکنن به کمک کردن به اون محل

 11. زهرا
  11:43 ق.ظ در سپتامبر 9th, 2014

  منم به عکاس تا حدودی حق می دم، نمی دونم اگه من جاش بودم چیکار می کردم؟

 12. سیمرغ
  2:00 ب.ظ در دسامبر 9th, 2014

  ببینید چقدر مرد بوده که از عذاب وجدان خودشو کشته/ روحش شاد

 13. سروت
  3:19 ق.ظ در می 21st, 2015

  هر حفتە میخونمش …نفرت از ادمیت

Leave a comment

خوراک RSS برای نظرات این مطلب