سلام

جزیره ی ماداگاسکار در ساحل شرقی آفریقا قرار دارد و چهارمین جزیره ی بزرگ دنیاست . آن چیزی که جزیره ی ماداگاسکار را از سایر سرزمینها جدا می کند طبیعت شگفت آور و محیط زیست متفاوتش است . حیوانات و گیاهان ماداگاسکار شبیه به سایر جانوران کره ی خاکی نیستند . گویا به دلیل این که قبل از جا شدن خشکی ها و قاره ها از هم جزیره ی ماداگاسکار از سایر خشکیها جدا شد , حیات جانوری و گیاهی متفاوتی هم پیدا کرد . حدود ۸۰ میلیون سال پیش ماداگاسکار از شبه جزیره ی هند جدا شد .

به عنوان مثال درختان غول پیکر بائوباب بومیان این جزیره هستند و از ۸ گونه بائوباب موجود در دنیا ۶ گونه , فقط در ماداگاسکار یافت میشند .

لمور و آی آی نمونه ی حیواناتی هستند که منحصرا در این جزیره زندگی می کنند .

لمورها پستانداران گیاهخواری هستند که بر روی درخت زندگی می کنند . در کارتون ماداگاسکار شاه سرزمین ماداگاسکار که علاقه ی زیادی به رقص و آواز داشت یک لمور بود

 

این موجود بد قیافه آی آی است که بر روی درختان زندگی می کند و از حشرات و کرمها و برگ درخت تغذیه می کند

 

انگشتان میانی آی آی بدقواره و بلند هستند , اما بسیار کارآمد و چاره ساز . آنها را با سرعت ۸ بار بر ثانیه به نرمی به بدنه ی درخت می زند و از صدای آن سوراخهای بوجود آمده بوسیله ی کرمها و حشرات را پیدا می کند و با دندانهای کوچک و قدرتمندش پوست را کنده و موجود ساکن سوراخ را با همین انگشتان شکار می کند

لطفا به ادامه ی مطلب بروید

اما آن چیزی که بهانه ی نوشتن این پست بود پدیده ای شگفت آور به نام جنگل سنگ ماداگاسکار است .

فضایی به مساحت ۷۴۲ کیلومتر مربع در ماداگاسکار غربی تحت تاثیر گونه ای عجیب از فرسایش به شکلی درآمده که بیننده احساس می کند لا به لای درختان بزرگ و کهنسال یک جنگل قدم می زند و البته درختانی از جنس سنگ .

لا به لای این سازه های عجیب سنگی گونه های منحصر به فردی از گیاهان و جانوران بومی ماداگاسکار زندگی می کنند . تماشای تصاویری از این محیط دیدنی , خالی از لطف نیست .

نمای کلی از این جنگل

 

تفریحی جسورانه و تا حدودی خطرناک

 

گونه ای کمیاب از بابونهای ماداگاسکار

 

قایم باشک ماداگاسکاری

 

ارتفاع سنگها قابل توجه است

 

برای دیدن عکسهای بیشتر به اینجا بروید .

2010/11/04
بدون دیدگاه

بدون دیدگاه »

No comments yet.

Leave a comment

خوراک RSS برای نظرات این مطلب