سلام

وقتی جمعه ی هفته ی گذشته جدایی نادر از سیمین را دیدم مصمم بودم که نوشتار شنبه را به این موضوع بسپارم که در کوران روزمرگی و گرفتاریهای کاری فراموش شد .

اگر هنر هفتم را دوست دارید و تا امروز این فیلم را ندیده اید درنگ نکنید , حتما بروید سینما , سوگند می خورم که پشیمان نمی شوید .

ابدا منظورم رقابت نابرابر و جنگ سیاســی این فیلم با موزیک ویدئوی بی سر و ته مسـعود خان ده نمـکـی نیست . اخــراجــی ها اصولا یک کار سینمایی نیست که بخواهد با اثر سینماگری در تراز اصغر فرهادی مورد مقایسه و رقابت قرار گیرد .

منظور من خود فیلم است . فیلمی که به همه ی ما این امیدواری را می دهد که هنوز هم می توان در سینمای ایران فیلم خوب ساخت . هنوز هم سینماگر خوب در ایران پرورش پیدا می کند که بتواند بدون فاکتورهایی مانند پسر خوشگل و دختر جذاب فیلم بسازد و عالی هم بسازد .

جدایی نادر و سیمین از آن دسته فیلمهایی است که از ثانیه ی نخست شما را درگیر داستان خود می کند و باور کنید که به دسته های صندلی سینما چنگ خواهید زد . اشتباه نکنید , نه صحنه ی اکشن دارد و نه هیچ کاراته بازی در فیلم  هنرنمایی می کند . داستان اجتماعی و دردهای مشترک شما و شخصیت های داستان است که میخکوبتان می کند . بازیگری ها چنان عالی است که باورتان نمی شود . آنجا است که متوجه می شوید چرا در جشنواره ی برلین خرس نقره ای را به تیم بازیگری داده اند و نه به یک بازیگر خاص .

به باور من فیلم خوب آن فیلمی نیست که همه بپسندندش . گمان می کنم فیلم خوب آن فیلمی است که مردم وقتی از سینما بیرون آمدند در خیابان و در حال رفتن درباره اش صحبت کنند .

اگر برای دیدن این فیلم به سینما رفته باشید حتما دیده اید که مردم خارج شده از سینما سخت و با هیجان مشغول بحث درباره ی فیلم هستند . مهم نیست که چقدر فیلم را پسندیده و یا نپسندیده باشند .

مهم این است که فیلم به اندیشیدن وادارشان کرده . در هنگامه ای که سریالهای تلویزیون را آن چنان ساده می سازند که حتی خوب یا بد بودن شخصیت های داستان را هم برای بیننده از زبان دیگر شخصیتها بیان می کنند چنین فیلمی که فکر مردم را به فعالیت وادارد غنیمت ارزشمندی است .

خلاصه که بشتابید که انصافا اگر کوتاهی کنید از چنگتان خواهد رفت .

به واقع رسانه های خانگی ( رایانه ها و پلیرهای خانگی ) ما را از لذت دیدن فیلم در سینما محروم کرده اند .

۵ Comments »

 1. فرشاد
  ۱۲:۵۰ ب.ظ در اردیبهشت ۱ام, ۱۳۹۰

  به جان خودم فیلم خوب نیس و الا من حاضرم برا همچین فیلمایی هر روز برم سینما 🙁

 2. دانیال
  ۵:۳۶ ب.ظ در اردیبهشت ۱ام, ۱۳۹۰

  سلام
  این فیلم رو دیدم.بسیار زیبا بود.یک فیلم رئال (real) با فیلم برداری خاص.ولی امیدوارم در فیلم بعدی آقای فرهادی تغییر چشمگیری در سبک خود اعمال کند

 3. نادر
  ۱۲:۳۳ ب.ظ در اردیبهشت ۳ام, ۱۳۹۰

  سلام
  فیلم رودیدم قشنگ بود
  ونشان دهنده مشکلاتی است که ماازروی لجاجت وغروربرای خودفراهم میکنیم والااگرازروی تفکرکارهارا
  انجام دهیم دچار این مسایل نمی شویم

 4. رضا
  ۷:۱۳ ب.ظ در اردیبهشت ۵ام, ۱۳۹۰

  ولی من از تماشای موزیک ویدئوی بی سر و ته مسـعود خان ده نمـکـی و همچنین بازی کردن با پلیرهای خانگی بیشتر لذت می برم

 5. میترا
  ۱:۳۴ ق.ظ در بهمن ۴ام, ۱۳۹۰

  فیلم بی نظیر بود. من حاظرم بارها و بارها این فیلم را ببینم

Leave a comment

خوراک RSS برای نظرات این مطلب