Warning: Declaration of AVH_Walker_Category_Checklist::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /home/vehcom/domains/parsaveh.com/public_html/wp-content/plugins/extended-categories-widget/4.2/class/avh-ec.widgets.php on line 62

Warning: Declaration of AVH_Walker_CategoryDropdown::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /home/vehcom/domains/parsaveh.com/public_html/wp-content/plugins/extended-categories-widget/4.2/class/avh-ec.core.php on line 876

Warning: Parameter 2 to wp_hide_post_Public::query_posts_join() expected to be a reference, value given in /home/vehcom/domains/parsaveh.com/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php on line 324
راز سبیل زنان حرمسرای ناصر الدین شاه « پرثوه

سلام

مدتهاست که کرکره ی پرثوه پایین است . غم نان و دشواری سیر کردن این شکم خیره در این دوره ی دشوار رمقی نمی گذارد برای خواندن و گفتن از تاریخ و دیگر مسایل . البته از شما چه پنهان در این دوره ی فترت پرثوه فــــــــلــتر هم شد . بیش از 2 ماه نامه نگاری و حذف 11 نوشته از وبلاگ زمینه ساز آزاد سازی آن را فراهم آورد که جای شکرش باقی است .

**************************

سلام

سالهاست که همه ی ما با دیدن تصاویر زنان درشت هیکل دوران قاجار شگفت زده می شویم . چطور همه تا این حد چاق هستند ؟ چرا همه سبیل دارند آن هم به این شدت ؟ چطور ابروی همگی اینقدر پر پشت و انبوه و پیوسته است ؟ خالهای گوشتی سیاه چرا این همه رایج بوده اند ؟

وجه مشترک همه این تصاویر شخص عکاس است . یعنی ناصر الدین شاه . او که به مناسبت موقعیتش , نخستین عکاس ایرانی است تنها کسی بوده که می توانسته این تعداد گسترده عکس از زنان حرمسرا بگیرد .

این طور که از قراین و شواهد بر می آید چهره ها در این عکسها چندان واقعی نیستند . سبیلها و ابروها و خالهای گوشتی گویا همگی با مداد مشکی کشیده شده اند . چرا ؟

گویا ابروی ضخیم و به هم پیوسته , سلیقه ی شاه بوده و او این گونه ابرو را می پسندیده . نقاشی سبیل زنان هم گویا راهی برای عرض ارادت و علاقه ی ایشان به شخص شاه سبیل کلفت بوده **. باقی چیزها مانند خال گوشتی هم احتمالن به تکرار زیاد عکاسی از چهره ی زنان و نیاز به ایجاد تنوع مربوط بوده .

تعدادی از عکسهای به جا مانده , از چهره ی انیس الدوله زن قدرتمند دربار ناصری هستند . انیس الدوله که دربسیاری از نوشته ها زن زیبایی معرفی شده در عکسهای ناصر الدین شاه چهره ی متفاوتی دارد .

این تصویری است که با نور پردازی و کادر بندی مناسب , چهره ای زیبا از انیس الدوله به نمایش می گذارد :

 anis

ولی در این عکس که سوژه دورتر ایستاده و شاید کیفیت نور و چاپ هم پایین تر بوده سوگلی ناصر الدین شاه ناگهان زشت می شود :

anis zesht

تصاویر زیادی از انیس الدوله هستند که در هر کدام سوگلی ناصر الدین شاه چهره و آرایش و لباس دگرگونه ای دارد . در یکی دور چهره با گل تزیین شده و در دیگری با دارا بودن چارقد سفت و محکم سینه ها برهنه هستند!!!  در تصویری می بینیم که زنان شکلک در آورده اند و در دیگری خواجگان حرمسرا در کنار بانوان هستند .

در تصویر پایین اثر مداد مشکی در ضخیم و به هم پیوسته شدن ابروی کمانی انیس الدوله به روشنی به چشم می آید .

11

نقاشی سبیل هم در این خدمتگذار حرمسرا به روشنی دیده می شود :

n00031692-r-b-004

از آنجایی که بیشتر عکسهای ناصر الدین شاه از زنان حرم بوده می توان حدس زد که برای فرار از تکرار مکررات بانوان را وامی داشته دستی در چهره و سر وضع خود ببرند و تفاوت ایجاد کنند .

شاید بتوان نتیجه گرفت که این عکسها نشانگر چهره ی واقعی زنان آن دوران نیستند و چون قرار بر نمایش عمومی آنها نبوده صرفن هدف سرگرمی شاه را تامین می کرده اند .

**

شوربختانه هر چه کردم به خاطر نیاوردم این موضوع ( نقاشی سبیل برای عرض ارادت به شاه ) را در کجا خوانده بودم . جست و جو در اینترنت هم نتیجه ای در بر نداشت . امیدوارم در آینده منبعی پیدا کرده و برایتان بنویسم .

11 Comments »

 1. من منم
  10:19 ب.ظ در دسامبر 29th, 2014

  :دی
  فکر کن دخترهای الآن برن اون زمان هیشکی بهشون نگاه نمیکنه. (دریغ از حتی یک لایک ! بگیرن) خخخ
  فک کنم وقتی میگن لیلی معشوقه قیس بن عامر ، زشت بوده ؛ منظورشون این بوده که چاق و خیکی و سیبیلو و ابرو پاچه بزی نبوده (واسه همین گفتن زشت بوده)
  ههههه
  راستی ممنون از مطلب و سایت خوبتون ♥

 2. علی
  9:49 ب.ظ در آوریل 25th, 2015

  با عرض سلام و خسته نباشید
  در اول این پست نوشته اید که سایت فیلتر بوده و شما بعد از حذف 11 نوشته توانسته اید دوباره وبلاگ را راه اندازی کنید. میخواستم بدانم محتوای این 11 نوشته درباره ی چه بوده است؟؟؟؟؟

 3. وحید فلاحی
  2:13 ب.ظ در آوریل 29th, 2015

  سلام , مثلن تاریخچه ی ختنه که سرچشمه اش در مصر باستان بوده و سپس به آیین یهود رسیده . سه نوشته در باب حکومت صفوی و خشونتهای زیادشان در کار ملک و مملکت و گسترش مذهب , یکی در باب اینکه کاش ملت دست از سر گلشیفته ی فراهانی بر می داشتند و به زندگی خودشان می رسیدند , یکی هم مثلن سرگذشت نخستین بازیگر زن سینمای ایران خانم صدیقه ی سامی نژاد . سه مورد دیگر هم پس از این تاریخ مورد ویرایش کلی قرار گرفتند .

 4. محمد
  10:31 ب.ظ در ژوئن 20th, 2015

  .منم همین فکرو میکنم. بیشتر شوخی ناصرالدین شاه بوده

 5. محمد اعمی
  3:23 ب.ظ در جولای 13th, 2015

  آقا من بعد از دیدن عکس دخترای زمان قاجار تازه فهمیدم چرا “محمد حافظ” و “مصلح سعدی” می رفتن عاشق عرفان می شدن!

 6. مهلا
  2:25 ق.ظ در نوامبر 21st, 2015

  به نظر من انیس الدوله زن بسیار زیبایی بوده البته تو زمان خودش.غرور زنانگی از چهرهش کاملا مشخصه .

 7. انیس
  6:09 ب.ظ در ژانویه 14th, 2016

  واقعا همشون زشت بودن .خوب سلیقه ی … افسوس میخورم که کشور ما روزی دست اینها بوده!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 8. محمد 09137539266
  5:01 ب.ظ در مارس 8th, 2016

  سلام خوب بود ولی متاسفانه به دردم نخورد

 9. پریسا
  1:41 ق.ظ در مارس 18th, 2016

  دخترا در اون زمان داشتن سبیل براشون عظمت و ابوهت میاورده و اغلب با سیبیل برای خودشون میکشیدن و پررنگه میکردن . دوست داشتن نه اینکه این سیبیل ها برای خودشونه .بله

 10. زينب
  2:38 ب.ظ در آگوست 25th, 2016

  با عرض سلام آيا اين مطلب صحت دارد و زنان واقعا سيبيل نداشتند و نقاشي برده؟ هركس اطلاعات دقيق داره لطفا بگه

 11. آوا
  11:28 ق.ظ در ژوئن 1st, 2021

  انیس جان افسوس نخور چطور الان شلوار پاره و ناخن های بلند و آرایش زیاد صورت پیرسینگ زبان و صورت و ابرو مد هسته اون موقع هم چاقی مد بوده و زیبا به نظر می رسیده تا چند سال دیگه آیندگان ما هم مد های امروز ما رو به تمسخر می گیرن پس زیاد نگران نباش

Leave a comment

خوراک RSS برای نظرات این مطلب