سلام

نام چنگیز خان مغول برای ما ایرانی ها همراه است با مفهوم خونریزی و آدم کشی و جنایات گسترده و تجاوز و چپاول و نیستی و نابودی . بیراه هم نیست , اما باید توجه داشت که چنگیز پس از دو بار کشته شدن فرستادگانش به دست خوارزمی ها ( که ترکهایی بودند از نسل خود چنگیز خان ) به مرزهای خوارزمشاهیان حمله کرد که البته تقریبا نیمی از خاک ایران امروز می شد . بیشتر قتل عامها و خونریزی های مغولان در شهرهای خوارزمی نشین بود که باشنده هایش ( اهالی , ساکنان ) همگی ترک بودند و نه ایرانی .  بعد از آن هم که دیگر کسی جلودار سپاه گرسنه و آزمند مغولها نبود . تمام ایران را گرفتند و حکومت محلی مشتی مغول تاتو سوار به امپراطوری بزرگی بدل شد که نیمی از دنیا را گرفته بود .

همین رویداد سبب شد که چنگیز برای مغولان یک خدایگان ( الاهه ) شود و پس از مرگ هم خدا انگاشته شود . پیکره های او در همه ی قبیله ها ساخته و پرستش می شد . اما آنچه که در این باره جالب تر است به خاک سپاری چنگیز است .

بزرگان مغول که که نگران بودند در سالهای بعد گور چنگیز با دست درازی و هجوم مخالفین یا دزدان روبرو شود تلاش کردند که جای گور ناشناس و پنهان بماند . به همین دلیل شمار کمی از سربازان قابل اعتماد را برای بردن جنازه ی امپراتورشان برگزیدند و در راه هر کس که این کاروان را می دید از دم تیغ می گذراندند .

اگتای پسر چنگیز خان که مسوول انجام مراسم خاک سپاری بود تمامی کسانی را که در ساخت آرامگاه دست داشتند کشت و سربازان شاهد این ماجرا را هم همین طور , تا هیچ کس از جای این گور آگاه نشود .

روایت های گوناگون شمار قربانیان این تشییع جنازه را متفاوت اعلام کرده اند . از ۲۰ هزار تا ۴۰ هزار نفر .

آنچه که مشخص است گروه بزرگی از مردم بی گناه کشته شدند تا گردانندگان این برنامه به چند هدف دست یابند :

نخست این که شمار زیادی قربانی انسانی تقدیم خدایان کردند تا شاه شان را میان خود بپذیرند .

دوم این که سوی حرکت گروه ناشناخته و پنهان بماند تا کسی گور خاقان مغول را نیابد .

سوم  این که با دفن شمار زیادی از همین قربانیان پیرامون گور چنگیز , یابندگان احتمالی محل گور را سر در گم کنند تا نفهمند که کدام پیکر از آن چنگیز است .

اما این موجود دو پا هر کلکی که بزند باز هم نمی تواند هم جنس خود را گول بزند . یک گروه بین المللی از باستان شناسان پس از ۴۰ سال تلاش , سرانجام گور چنگیز را یافتند که اتاقی بود ۳ در ۳ متر و در ژرفای ۴ متری زمین , بالای یک تپه قرار داشت . اتاق با وسایل مورد نیاز برای زندگی پس از مرگ چنگیز پر شده بود و اطرافش تعداد زیادی انسان با فواصل منظم دفن شده بودند تا جویندگان را گمراه کنند .

۱۳۸۹/۱۰/۰۹
۵۵ دیدگاه

۵۵ Comments »

 1. رضا
  ۵:۴۹ ب.ظ در دی ۹ام, ۱۳۸۹

  جالب بود ولی الهی گور به گور بشه این چنگیز
  اگه دوست داشتی یه مطلب هم از نواده آدمکش چنگیز (تیمور لنگ) بذار آقا وحید
  برقرار باشی

 2. yaz
  ۸:۰۶ ب.ظ در دی ۹ام, ۱۳۸۹

  تف تو گورش مرتیکه مغول 🙁

 3. حسن رحمانی
  ۱۰:۵۵ ق.ظ در دی ۱۶ام, ۱۳۸۹

  تف تو گور شاه ترک که مملکت را به باد داد اگر لشکر ایران را به چند بخش تقسیم نکرده بودند شکست این ملعون حتمی بود

 4. parham
  ۷:۵۴ ب.ظ در دی ۲۱ام, ۱۳۸۹

  خاک بر سر اون چوپان بی بته کنن که ایرانو مثل خیار فروخت

 5. وحید فلاحی
  ۱۰:۳۵ ب.ظ در دی ۲۱ام, ۱۳۸۹

  بله سلطان محمد خوارزمشاه و ندانم کاری های بیشمارش باعث فروپاشی ایران بود .

 6. داوود
  ۱۲:۲۴ ق.ظ در بهمن ۸ام, ۱۳۹۰

  ترک های عثمانی دارای یک رگه عربی و یک رگه مغولی هستند در حالی که هزاره ها (افقانی ها) نژاد خالصی از مغول ها میباشند. از نظر چهر شناسی و ژنتیک ترک های عثمانی شباهت های کم و بیش با مغول ها دارند اما هزاره ها دقیقا همان ژنتیک و چهره مغول ها را درا هستند که این اثباتی بر مغول بودن هزاره هاست اما نکته اینجاست که هزاره ها از این حقیقت گریزانند و تلاش میکنند با دلایل غره منطقی خود را به دیگر نژاد های دنیا نسبت دهند.

 7. ]چنگیز خان
  ۱۰:۴۴ ب.ظ در اردیبهشت ۱۴ام, ۱۳۹۱

  جمال زاده خوب میگه: ” از ماست که بر ماست” عزیزان من چنگیز هم مثل همه پادشاهان در قبال ملت خود مسءول بود . وقتی دوبار دست دوستی به طرف شما دراز کرد و شما دستش رو قطع کردید !!! انتظار داشتید بشینه و زانوی غم بغل بگیره؟ اون وقت می تونست تو روی خونواده یا مردمش نگاه کنه ؟ نه غیرت هیچ مردی چنین اجازه ای به او نمیدهد که به او تو هین کند. پس اگر شما هم بودید چنین می کردید .و اینکه هزاره ها مغول باشند یا نباشند به شما چه ربطی داره؟ هر نژادی از این گل کاریها کرده در طول تاریخ مثل هیتلر که هم نام نژاد اریا رو بدکرد هم اون همه ادمو کشت.
  و یه توسیه به نظر دهندگان عزیز : علاو ه کتاب تاریخ دبرستان مدرسه چند کتا ب تاریخ دیگه هم بخونید که شاید از اون همه خنایت نادرشاه افشار هم مطلع بشید.”همونطور که همه می دونیم کتابهای تاریخ مدرسه کاملا جانب دارانه است. نه حقیقت.”

 8. vahid
  ۱۰:۱۶ ق.ظ در مهر ۵ام, ۱۳۹۱

  چنگیز خان واقعا مرد بزرگی بود
  دوستان برید یکم مطالعه کنید به جای …
  با شمام
  آقا رضا
  حسن رحمانی
  و …

 9. هزاره مغول
  ۱۰:۱۴ ب.ظ در مهر ۲۵ام, ۱۳۹۱

  چنگیز بزرک مرد تاریخ است که با کشتن چند تا بزغاله مغرور امپراطوری وتمدن هزار ساله را بنیان نهاد وبشترین خدمت را به بشریت نمود بسوزد دشمنان کورش که از حقارت وسر خورده گی تاریخ را جانبدارانه نوشتند

 10. هیلیا
  ۷:۲۰ ب.ظ در آذر ۲۲ام, ۱۳۹۱

  مغزتونو بکار بندازید.

 11. ترک
  ۱۱:۰۲ ب.ظ در آذر ۲۶ام, ۱۳۹۱

  من شما فارسهای افغانی زبان را که هم مرز و هم زبان با افغانها هستید نکوهش نمیکنم ولی ترکها همیشه آقا بالا سر شما هستند و اینرا گوشزد بکنم اگر من جای چنگیز بودم که به نا کسی دست دوستی دراز بکنم (در عین فدرت) و همچی جوابی را پس یافت بکنم …………….

 12. وحید فلاحی
  ۹:۲۷ ب.ظ در آذر ۲۷ام, ۱۳۹۱

  کمال ترکی عزیز , سلطان محمد خوارزم شاه که به قول شما دست دوستی دراز شده ی چنگیز خان را رد کرد ترک بود و از هم نژادان خود چنگیز خان . خوارزم شاهیان نه تنها ایرانی نبودند , بلکه خودشان هم چنین ادعایی نداشتند مردم هم آنان را غریبه های متجاوز می دانستند و یکی از دلایل پشتیبانی نکردن مردم ایران از ایشان همین امر بود . عمده ی قتل عامهای چنگیز و پسرانش هم در شهرهای سرزمین خوارزم بود .

 13. هستی
  ۱:۱۹ ب.ظ در دی ۱ام, ۱۳۹۱

  گاهی بهتره به جای اینکه خیلی راحت در مورد شخصیت های بزرگ اظهاره نظر کنیم در موردشون کمی اطلاعات جمع کنیم.تمام دنیا چنگیز رو یه اسطوره میدونه من ادعایی ندارم که چیزه زیادی ازش میدونم اما به خودم اجازه نمیدم به کسی که تونست شرق و غرب رو یکپارچه کنه بگم وحشی!

 14. وحید فلاحی
  ۱۰:۰۲ ب.ظ در دی ۴ام, ۱۳۹۱

  هستی خانم گرامی , هر شخص توانمندی را نمی توان ستایش کرد . هویت و جایگاه هر انسانی در ارتباط با جامعه نمود و واقعیت پیدا می کند . یک نابغه که اسباب مرگ و بی خانمانی و نابودی میلیونها نفر انسان بی گناه می شود را نمی توان با الفاظ ستایشگرانه بالا برد و تجاوز به کشورهای دیگر و به خاک و خون کشیدن مردمشان را یکپارچه کردن شرق و غرب نامید . اصولا دلیلی وجود ندارد که شرق و غرب یکپارچه شوند . با استدلال شما کالیگولا , نرون , هیتلر , پل پوت و بسیاری خونخواران دیگر را باید ستود .

 15. سما
  ۱:۵۲ ق.ظ در دی ۱۲ام, ۱۳۹۱

  سلام .دوستان واقعا برای کسانی که از چنگیز دفاع میکنن افسوس میخورم چون باید به انسانیت آدم ها بالید نه خونخواریشون.کسی مثل چنگیز که در تمام دنیا به وحشی گری شهره است را نباید ستایش کرد
  کسی که میتوان باافتخار نامش رابرد کسی است مثل کوروش بزرگ که در تمام دنیا به عدالت شهره است. درود براو

 16. چنگیز
  ۶:۳۷ ب.ظ در بهمن ۱۱ام, ۱۳۹۱

  سلام به همه
  یک مطلب میگویم و آن این است که آیا میشود یک نفر بیابانگرد باشد وحشی باشد خونریز باشد به قول بعضی از دوستان بویی از تمدن نداشته باشد بیاید و کل دنیا را بگیرد. هدایت لشکری که این فتوحات را انجام داده است زکاوت و درایت میخواهد که چنگیز خان داشت. قوم و لشکریان او هم این توانایی را داشتند که در این سیستم و قانون ، دستورات چنگیز خان را اجرا کردند. لازم است که دوستان توجه کنند که این لشکر انبو زمانی توانست مدیریت شود و دنیا را فتح کند که هیچ امکانات امروزی را نداشتند .حالا بگویید مغولها بیابانگرد بودند و ما شهر نشین بودیم ….ما منظور شما(فارسها) آری ما افتخار میکنیم که مغولها عمو زادگان ما هستند(ترکها) در ضمن مغولها در حمله به ایران اکثریت کشتارهایی که انجام دادند مربوط به هم خونهایشان نبود این یک مطلب ، مطلب بهد در باره حمله به شهرهها بود که در آن زمان مناطق فارس نشین فعلی ایران کویر بود و شهر مهمی نبود که مغولها بخواهند آن را فتح کنند.به این دلیل به شهرههای شمالی حمله کردند اینو گفتم که سرنخی به اونهایی بدم که تاریخ را از پشت ویترین کتابخانه ها میبینند لازم است مطالعه بیشتری داشته باشند….

 17. وحید فلاحی
  ۹:۰۴ ب.ظ در بهمن ۱۲ام, ۱۳۹۱

  سلام . کمی دور از ذهن است که یک فرد ایرانی به خاطر پیروی از جریان مطلقا سیاسی و من در آوردی اختلاف قومی , بین خودش و چنگیز خان مغول ارتباط نزدیکتری ببیند تا دیگر هم میهنانش . این که فرموده بودید مگر می شود که فردی … , بله می شود , بی سواد و خونریز بودن چنگیز خان هیچ منافاتی با هوشمند و زیرک بودن او نداشته و ندارد . بی سوادهای زیادی در تاریخ داشته ایم که کارهای بزرگی کرده اند , یکی همین رضا شاه خودمان .
  این که شهرهای ایران کلا کویر بودند و ارزشی نداشتند هم ادعای شماست . گواهی تاریخ چیز دیگری می گوید . مگر عثمانی ها دهها سال برای تصرف همین تبریز خودشان را به آب و آتش نزدند ؟
  در باب نگاه از پشت ویترین کتابخانه !!! هم باید عرض کنم که ما برای شناخت تاریخ مگر مرجعی غیر از کتاب هم داریم ؟ شاید تعصب قومی و قبیله ای مرجع برخی از عزیزان هم میهن باشد , ولی گمان نمی کنم مرجع مناسبی به حساب بیاید .

 18. صفورا
  ۱:۲۱ ب.ظ در بهمن ۱۳ام, ۱۳۹۱

  خیلی جالبه که میبینم اینجا از هوش سرشار چنگیز ومدیریتش ستایش میشه و ی عده سینه چاکش هستند – جالبه –
  هوش و مدیریت چیزای خوبی هستند ولی بدون اخلاق و انسانیت میشن چنگیزخان مغول –
  اونایی که ازش دفاع میکنید باید بدونین شیطان هم بسیار بسیار زیرک هست
  و البته کمی هم از جنایت هایی بخونید که در سایه فرماندهی چنگیز اتفاق افتاده و مسئولیتش دقیقا با چنگیزه
  اصلا فکر کنید آدمی با ذکاوت و هوش چنگیز داره خونتون رو رو سرتون خراب مبکنه تا حال میلیون ها انسان رو درک کنید که چی کشیدند

 19. حسين
  ۱۱:۲۰ ق.ظ در بهمن ۱۹ام, ۱۳۹۱

  چنگیز ، درست که بیابانگرد وحشی بود ، اما از کیاست و سیاست به بهره نبود ، بخصوص در اجرای تصمیماتش مصصم بود و برای حمله به ایران فرهاندهانی لایق مثل جبه نویان و سبتای بهادر و ایلچیکدای نویان فاتح معروف هرات را داشت ، ولی سلطان محمد بجز تیمور ملک با سپاه ناچیز و پسرش سلطان جلال الدین با دشمنان بسیار چی دیگر داشت .
  البته بحث در این مورد زیاد است ، زیاد این حادثه هولناک را نمی توان قومیتی یا ملیتی کرد و البته انهائیکه (از سپاه ایران ) خود را هم نژاد مغولان می دانستند (سپاه سمرقند ) خود اولین قربانیان اشغال بودند .

 20. احسان
  ۱۲:۴۲ ب.ظ در بهمن ۲۱ام, ۱۳۹۱

  دوستان کشتن صدهاهزاربلکه میلیون هانفر بدتر از نابودی فرهنگ ونشرخرافات نیست
  رهاکنید قصه چنگیزمغول رو
  بعضی او را دشنام می دهند وبعضی از وی بت ساخته اند
  من معتقدم هرچی بود ظاهر وباطنش یکی بود.همونی بود که نشون می داد
  اهل تزویر و ریا نبود
  برید ببینید بلایی که … صفویه منحوس سر فرهنگ ایرانی ودین اسلام اوردند چقدرعظیم تر ازکشتار امثال چنگیز و هیتلره
  قتل عام عمومی زن ومردوپیروجوان یک شهر(ارتار قزاقستان)در ۱۴۰۰ میلادی بدتره یا زیارت یه مشت سنگ وچوب به اسم امام زاده و بلندکردن علامت اهنی وقمه زنی و دو ماه رنگ مشکی پوشیدن و…در سال ۲۰۱۴میلادی وعصری که بشرمشغول فراهم کردن مقدمات زندگی درمریخه؟؟؟!!!
  بخدا قسم خرهایی که الان درمحدوده جغرافیایی ایران زندگی میکنند بیشترلایق انزجارند تا چنگیزمغول وتیمورلنگ و هیتلر..
  من خودم هروقت اسم این ۳ شخص می یاد میگم خدابیامرزدشون وازشون درگذره
  ولی هروقت اسم یکی ازپادشاهان سلسله منحوس … ( صفویه ) میاد یاد شعرمرحوم میرزاده عشقی می افتم که(هم به روح پدر و هم پسرش باید رید)
  موفق باشیددوستان

 21. حسين
  ۹:۳۲ ق.ظ در بهمن ۲۶ام, ۱۳۹۱

  حالت خوب نیست ، آقا احسان ، چرند و پرند زیاد می گی ، به یک روانشناس مراجعه کن ، برای سلامتیت لازمه ، صفویه اگه نبود ، عثمانی ایران را قورت داده بود ، و اطرافیان جنابعالی الان سر از میکده های بلغار و ترکیه سردر میاوردند . درضمن آن شهر اسمش اترار نه ارتار . تاریخ را خوب یاد بگیر بعد اگه وطنت ایران بود اظهار نظر بکن .

 22. داود
  ۳:۳۱ ق.ظ در اسفند ۲۱ام, ۱۳۹۱

  اگه همه بشینیم کمی فکر کنیم در میابیم که ما انسان هستیم. پس این انسان چه تفاوتی با حیوان دارد؟ این انسان تا چه زمانی میخواهد به نادانی و جاهلیت خود ادامه دهد؟ این انسان تا چه زمانی میخواهد به قدرت و حکومت داری خود ادامه دهد؟ این انسان تا چه زمانی ما رسیدن به منافع خود جان عده ای از افراد بیگناه که مشغول زندگی روزمره خود هستند را بگیرد؟ بخدا قسم ما انسان نیستیم همان حیوانی هستیم که اسم انسانیت را یدک میکشیم.

 23. aydin
  ۲:۲۷ ب.ظ در فروردین ۷ام, ۱۳۹۲

  واااااای خدای من-خدایی مثل چنگیز تا حالا به دنیا نیومده ونخواهد اومد-به قول خودمون دیگه اخررررشه-من از قبل حکومت چنگیزو دوس داشتم ولی این مطالب رو که خوندم بد جوری بهش ایمان اوردم—–این فارسها هم بیچاره ها حق دارن از دست ما تورکها شاکی باشن اخه هر چی بلا رو زمینه به سرشون اوردیم–خدا خودشم از خلق این تورکها در عجبه

 24. ناصر
  ۶:۰۱ ب.ظ در فروردین ۸ام, ۱۳۹۲

  نام چنگیز همیشه با خونریزی و قتل عام گسترده ایرانیان همراه بوده و اخیرا در اولانباتور مغولستان یک مجسمه ۲۵۰ تنی به ارتفاع ۲۰ متر برای یاد بودش ساختن!!!
  واقعا که باعث تاسفه که کوروش بزرگ رو ایرانیان حدود ۲۵۰۰ سال قبل داشتند با اون سابقه درخشان و اهمیتی بهش نمیدیم و این جنایتکار تاریخ رو با کمال وقاحت براش بنای یادبود هم میسازند.!!!

 25. ناصر
  ۶:۰۹ ب.ظ در فروردین ۸ام, ۱۳۹۲

  آقای احسان بدونند که درد ما ایرانیان اینه که همیشه خدا اهل سفسته و مغلته هستیم !!!آقای محترم چنگیز به گفته تاریخ نگاران حدود ۲۰ میلیون نفر و نیمی از ایرانیان رو کشتو قتل عام کرده حالا واسه خودتون فلسفه میبافید.
  سلسه صفویه یکی از قدرتمندترین حکومتهای ایرانی بوده و این خرافات مربوط به زمان صفیویه نبوده و نیست کما اینکه قمه زنی رو مغولان که به آیین یاسا بودن و یکی از مراسم هاشون بوده به ایران اوردند.
  خوبه برید تاریخ رو با دقت بخونید

 26. احسان
  ۱:۲۹ ق.ظ در فروردین ۱۱ام, ۱۳۹۲

  تمام دنیا اون فرد رو به عنوان جنایتکار می شناسند لعنت بر چنگیز و اجدادش.

 27. وحید فلاحی
  ۸:۰۳ ب.ظ در فروردین ۲۴ام, ۱۳۹۲

  سلام . توجه به خونریزی ها و قتل عامهای یک فرد صاحب قدرت , غرض ورزی نیست . دو و نیم قرن پیش قاجاریه در ایران حکومت می کرده اند و کورش مربوط به ۲۵۵۰ سال پیش است . از سوی دیگر صرف تندیس یا سردیس داشتن یا نداشتن یک چهره ی تاریخی ملاک چندان مناسبی برای داوری در باب او نیست . چون مجسمه ها باید با خواست و تایید نظامهای سیاسی ساخته و برپا شوند و نظامهای سیاسی هماره سنگ منافعشان را به سینه می زنند , نه حقایق تاریخی را . به عنوان مثال هرگز نمی توان تصور داشت که در جمهوری اسلامی تندیس دکتر محمد مصدق برپا شود . آیا می شود در بزرگی و خدمات وی تردید کرد ؟

 28. ناشناس
  ۷:۳۰ ب.ظ در اردیبهشت ۳۱ام, ۱۳۹۲

  آقای احسان. آقای نسبتا مجترم. در گوشه ایی از ایران طایفه بسیار بزرگی زندگی میکنند که از نژاد این شخص هستند، و سالهاست که نژاد خودشان را حفظ کرده اند، ولی خود را نیز یک ایرانی میدانند، شما که در آن دودان نبوده اید که اصل ماجرا را بدانید و به قولی تاریخ را قوم فاتح مینویسد و الان تعصبتان نسبت به خاک ایران قابل تقدیر است ولی انصافتان کجا رفته که به همنوع خود لعنت میفرستید؟ به فرض که همه شنیده ها درست گناه اجداد این شخص چیست که تیر اهانت را به سویشان پرتاب میکنید؟

 29. محمود
  ۱۰:۰۷ ب.ظ در خرداد ۱۸ام, ۱۳۹۲

  من ازنوادگان چنگیزخان هستم.ازفرزندان جغتای پسردوم چنگیزوهمسراولش بورته فوجین.چنگیزفرزندمغولستان آنزمان بودکه خشونت.سخت کشی امری عادی وطبیعی محسوب میشد.امابرای من جای بسی تعجب است که ترکان بی هویت … خودشان رابه چنگیزخان ومغولان می چسبانند.من نمیدانم ترکان ترسوی بی رگ برچه اساسی نام مغولان رابردهان … می آورند.نه زبان مغولی شباهتی به ترکی داردونه خلق وخوی سلحشورانه مغولی به ترکان … و… ترسومیخورد.زمانیکه جدمن به نواحی ترکستان وآسیای میانه رسیدهزاران هزارنفرازترکان طوایف مرکیت.باشقورد.نایمان.قانقالی.قبچاقی وخوارزمی راقتل عام نمودوزنانشان رابه بردگی گرفت.به طوریکه باقی طوایف ترک وترکمان همچون قویونلوها.خلجی ها.عثمانلوها اوشارهاو…به نواحی آناتولی متواری شدند.ترکهای بی هویت همیشه خودرابه این وآن می بندند

 30. ترک
  ۱۰:۵۷ ب.ظ در خرداد ۲۱ام, ۱۳۹۲

  برو بابا اقا محمود خواب دیدی خیر باشه یک راست رفتی خودتو به کمر چنگیز چسبوندی . برو تاریخو مطالعه کن بعد بگو کی به کیه و از خودت شجره نامه و … در بیار و بگو کدام قوم به کدام قوم شبیه

 31. آرسین
  ۳:۴۶ ق.ظ در تیر ۳۱ام, ۱۳۹۲

  همه شمایی که این قدر علاقه مند به تاریخ و هویت ملتتونید یه سر به وبلاگ انوش راوید بزنید.تو گوگل سرچ کنید جنبش دروغ های تاریخ-حمله مغول به ایران دروغی دیگر در تاریخ.
  اصلا چنین حمله ای وجود نداشته تمام این داستان ها نوشته غرب های ترسوست تا بگن ایرانی ها آدم های بزدل و ترسویی بودن که یه غوم وحشی اونارو به خاک و خون کشید اونم چی ایرانیایی که از اون اول تاریخ به دلاوری معروف بودند.پاینده باشید.

 32. پریناز جاهدی
  ۱۲:۳۶ ب.ظ در بهمن ۱۷ام, ۱۳۹۲

  چنگیز خان موجود دوپا نبود ، بلکه یک انسان بود ، یک انسان بزرگ!
  بهتره با تکیه بر آگاهی های اندک درمورد بزرگان تاریخ قضاوت نکرد ، بگذریم از اینکه حمله ی چنگیز خان مقصر اصلیش سلطان محمد خوارزمشاه بود ، نکته ی مهم تاریخ مغول اینه که چنگیزخان با حمله ش جان خیلی از ماهارو نجات داد درحالی که جان کسانی را هم گرفت !
  اگر چنگیزخان حمله نمی کرد ، و حکومت مغول ایلخانان تشکیل نمی شد ، دانشمندان و شعرا و وزیران عالم هرگز به حکومت رسیدگی نمی کردند و حکومت زیر دست ترک ها باقی می موند و البته این که هرکس که در ایران شیعه هست ، اکنون یا نسلش منقرض شده بود یا نمی توانست بگوید که شیعه هست ، چرا که در زمان همین مغول ها بود که رسم شیعه کشی ممنوع شد و شیعه برای اولین بار در زمان سلطان محمد خدابنده ( اولجایتو ) مذهب رسمی میشه که بعضی ها به اشتباه فکر می کنند مذهب شیعه برای اولین بار در زمان صفوی رسمی می شود !
  در کل خود چنگیزخان مردی بسیار قدرتمند ، دانا و سیاستمدار بود ، و اگه نبود ملتش رو به اوج شکوه و قدرت نمی رسوند !
  بزرگی این مرد رو نمی شه در همین چند خط خلاصه کرد ، اگه کسی می خواد که درموردش جایی نظر بده ، بهتره اول آگاهی ازش کسب کنه ، نه از یک منبع ، بلکه از چندین منبع !

 33. نوه تیموچین بزرک
  ۶:۳۴ ب.ظ در بهمن ۱۸ام, ۱۳۹۲

  من یکی از مغول ها هستم و به سمع اون عده از دوستانی که در رابطه با پدر بزرگ من بد گویی میکنند باید برسونم که خودشونا بذارن جای چنگیز خان و پند نفر از خانوادشونا بفرستند خونه همسایه تا باهاشون دوستی کنند و همسایه عزیز بگیره با کمال احترام همه اونها را سر ببره دوباره بفرستید دوباره سر ببره و شما هم میشینید و کارت صد آفرین میفرستید و میگید دستت درد نکنه از اینکه برادران منا کشتید و بهشون جایزه میدید و اینم یادتون نره که نسل ایرانیا اکثراً با مغول ها آمیخنه است

 34. علی
  ۹:۳۴ ب.ظ در اسفند ۱۷ام, ۱۳۹۲

  به هر حال چنگیزم آدم بزرگی بوده همین شما اگه به قدرتی مثل اون برسین بعید نیست دست به همچین جنایاتی بزنیم هندوستانم دلش از دست نادرشاه افشار خونه مثل ما که چنگیز خون خار می دونیم اونا هم نادرو خون خار می دونن این جور کارا اون زمانا تعجبی نداشت ولی خوب چنگیزم خوب موقعی تو اوج بوده

 35. تــــــــــرك رگــــــــدار
  ۹:۵۰ ق.ظ در اسفند ۲۳ام, ۱۳۹۲

  من به عنوان یک تــــــرک از مغول ها بیزارم چون مغول ها پـــیــش از حمله به ایران نخست به چین حمله کردند و چینی ها رو قتل عام کردند دوم این که مغولها پس از حمله به چین به ترکستان حمله کردند و به زنان و دختران بی گناه ترک تجاوز کردند سوم این که کشته شدن بازرگانان مغولی توسط حاکمان آن زمان ایران که موجب هجوم مغول ها به کشور ایران شد بهانه ای بیش نبود یعنی اگر حاکمان خوارزمشاهی بازرگانان و فرستاده های مغولی را هم نمی کشتند مغول ها به بهانه ای دیگر به ایران حمله می کردند ( چون قصد حمله به کشورایران را داشتند همچنان که پـــیـــشــتر به چین و ترکستان حمله کرده بوده اند ) چهارم این که من تا به حال ندیدم کسی به ترک ها بگوید ترک با غیرت : این خود ترک ها هستند که عنوان میکنند و به شدت تبلیغ میکنند : ترک ها غیورند و ترک با غیرت و . . . اگر ترک غیرت دارد و منطقی است ( البته من میدانیم که هیچگاه تابه حال چنین نبوده و با ادامه ی رفتار های ضد ایرانی ترک ها ، ترک ها هیچگاه منطقی و با غیرت نخواهند بود ) برادر و خواهر گرامی ترک ! مغول ها پیش از حمله به ایران به ناموس ترک ها تجاوز کردده اند و ترک ها را بی رگ کرده اند ، باز شما ها از مغول ها جانبداری میکنید !!!!! باری علت اصلی حمله ی مغول ها به کشورایران زنان و دختران قبله های ترک ها بوده اند نه کشته شدن بازرگانان و فرستاده های مغولی . بنابراین اگر مسلمانان و فارسها یک چندان از مغولها باید بیزار باشند ترک ها دو چندان باید از مغولها بیزار باشند چون هم در ترکستان ترک ها را تجاوز کرده و هم در ایران به قبیله های ترک حاکم تجاوز کرده اند .

 36. یولدان کچن
  ۱:۱۳ ق.ظ در فروردین ۲۹ام, ۱۳۹۳

  آخه شما چرا تو کار ترکها سرک می کشید
  چین گیز:یعنی فاتح چین
  تموچین:تیمورچی:دمیر چی(آهنگر)
  به راحتی تو ترکی معنی میده
  کی گفته حکومت مغول بوده ,تفکر هم خوب چیزیه, حتی یک اثر هم نمونده که بزبان مغولی باشه و همش به رسم الخط اویغوری و زبان ترکی هست
  این چرندیات رو هم ولش کنید که چنگیز اومد و قتل عام کرد آیه صریح قرآن می فرماید الملک یبقی مع الکفر و لا یبقی مع الظلم
  اگه حکومت چنگیز خان ظالم بود هیچ وقت دووم نمی آورد
  شما فارس های افغان که همیشه تو دربار ترک ها دلغک و نهایتا شاعر … بودید اصلا صلاحیت حرف زدن در مورد ترکها رو ندارید با اون کوروش خیالیتون که اون رو هم انگلیس واستون درست کرده تو ایران هم زیاد موندین و باید دوباره برگردن به افغانستان

 37. بهی
  ۱۰:۳۴ ق.ظ در آبان ۱۱ام, ۱۳۹۳

  انشاءالله خداوند بر توفیقات عذابش بیفزاید جزء معصوم نبوده که یه آدم بی دین بوده که رنگی از خدا در زندگیش نبوده گفته میشود که از سرها مناره درست کرده بود در ایران خداوند از خاندانش نگذرد .

 38. ایرانی
  ۱۲:۰۵ ق.ظ در اردیبهشت ۶ام, ۱۳۹۴

  اگر چنگیز خان ملعون است کوروش هم ملعون است مگر همین کوروش نیود که با هزار دوز و کلک حکومت را از مادها گرفت مگر کوروش نبود مردم نینوا را قتل عام کردمگر همی کوروش نبود که به بهانه رد درخواست ازدواج به ترکستان حمله کرد و با به کشتن دادن سربازان زیادی در نهایت سر خودش هم بریده شد تنهاملتی که کوروش قتل عام نکرد یهودیان بودند مجسمه چنگیز خان سال ۲۰۱۲ در لندن نصب شد مردم الان عدالت و ذکاوت او را می ستایند او کسی بود که تمام دین ها زبانها و نحوه پوشش را ازاد کرد برده داری را بر انداخت و به زنان حقوقی برابر با مردان قائل شد

 39. وحید فلاحی
  ۲:۰۹ ب.ظ در اردیبهشت ۹ام, ۱۳۹۴

  سلام . شما نام خود را ایرانی ثبت کرده اید و گفتارتان رنگ و بوی دیگری دارد . دوست ندارم در برابر دیدگاههای خوانندگان گرامی وبلاگ موضع گیری کنم , ولی باید عرض کنم خیر کورش دوز و کلکی در برانداختن حکومت مادها به خرج نداد . مردانه جنگید و به دلیل نارضایتی ژرفی که نسبت به پادشاه وقت ماد ( آزی دهاک ) وجود داشت بخشی از سپاه او به کورش پیوستند . قتل عام مردم نینوا را هم کاش بتوانید مستند کنید . چون افتخار کورش و دلیل اصلی ساختن لوح گلی او این بود که بدون خونریزی و خشونت بابل را گشوده ( نینوا در آن زمان بخشی از حکومت بابل بود ) جنگ با ماساژت ها ( که شما جانبدارانه ترکستان نام گذاری کردیدش ) هم به دلیل تهاجم سنتی و همیشگی آنها به خراسان بود و کورش بیشتر برای دفاع و یکسره کردن کار به این سفر جنگی رفت .
  هم میهن عزیز من با کورش پرستی و تعصبات کور مخالفم , ولی گفتن سخنهای بی منطق و بی پایه و اساس و ساختن تاریخهای خیالی برای به کرسی نشاندن میل خودمان دردی از دردهای بی شمار جامعه ی امروز ما درمان نمی کند . پیروز باشید .

 40. کامران
  ۱:۱۶ ب.ظ در تیر ۸ام, ۱۳۹۴

  این ترکها هرکی ایرانیارو کشته بهش افتخار میکنند.ماساژت ها نه تنها ترک نبودند بلکه سکایی آریایی بودند ولی وحشی زندگی میکردند.اصلا در زبان ترکی حرف ژ وجود نداره همون کسی که به شما درباره ماساژت ها گفته همون آدم هم گفته از قبایل ایرانی آرییایی در آن زمن ترک و مغول بالای کشور چین بودند تحت حکومت اسکیت ها یا سکاهای شرقی که آریایی بودند همانی که ما میگوییم تورانیان.در کتاب شاهنامه یکی دو بار توران و ترک رو با هم پیوند داده ولی در زمان فردوسی ترکها در زمینهای توران به صورت چادر نشین زندگی میکردند.خود ترک یعنی خورده تورانی یا تورانیان کوچک چون در سرزمین شمال چین زندگی میکردند.

 41. soheil
  ۱:۲۵ ب.ظ در تیر ۸ام, ۱۳۹۴

  نخستین ترکها هم سامانیان به عنوان برده وارد آسیای میانه کردند همون باعث شد بسیاری از سرزمینهای ایرانی ترک شوند و با ترکها مخلوط شوند مانند ترکمنسان و غیره… از ماست که بر ماست.حالا همون ترکها به مرور زمان شوع به ترک کردن زبانها مردم خاور میانه کردند مثل آذری های.شما آذری ها وقتی به افغانستانیها اشاره میکنید دارید آیینه خودتونو میبینید چون شما هم مثل اونا دو رگه ایرانی و ترک هستید.یک جورایی …

 42. علی
  ۱۰:۴۳ ق.ظ در مرداد ۱۷ام, ۱۳۹۴

  دوستان خودتونو اذیت نکنید .بنظر من تاریخ بر پایه نظرات شخصی تاریخ نگاران شایدم به دستورحاکمان وقت اون زمان نگارش میشده .ما نهایتن میتونیم در مورد تاریخ ۳۰۰٫۴۰۰سال پیش بحث و تحقیق ولی باور کنید برای این که بگیم تاریخ قبل اون اونجور که تو کتابا نوشته هست یا نیست یکم سخته باورش.تاریخ خیالی رو بیخیال بشید ما الان چی هستیم و کجا قرار داریم.ما به کوروش و داستانهای خیالی که برامون ساختن دل خوشیم .ناصر پور پیرا چند سال پیش ثابت کرد که تاریخی که در مورد کوروش واسه ما ساختن دروغه و نسل کشی که کردن به نام پوریم وواسمون تاریخ سازی کردن و اشکار کرد ولی خیلیا نخواستن قبولش کنن حتی باعث شدن از ایران فرار کنه ولی بعضیا فیلمها و تحقیقاتی کرده بودن و قبول کردن و انقد سرخورده شده بودن تصمیم به زیر اب بردن تخت جمشید گرفتن.اره عزیزای من اگه میخواید از کسی ناراحت باشین از خودتون و پدرانتون ناراحت باشید که داریم بجای ساختن تاریخ خوب واسه فردای فرزندانمون در مورد تاریخ غیر حقیقی شایدم ساختگی دیروز به هم توهین میکنیم.بعضیا همچین از اعتقاداتشون دفاع میکنن که انگار خودشون با چشمای خودشون دیدن که چه کسی خوب بوده چه کسی بد.اعتقادات هر چقدم که بد باشه به ادما صدمه نمیزنه ولی تعصبات هر جورش حقوق دیگران و انسانیت و زیر سوال میبره…

 43. وحید فلاحی
  ۶:۳۲ ب.ظ در شهریور ۱۳ام, ۱۳۹۴

  جناب علی خان ,
  شما از احتمال دروغ بودن تاریخ گلایه می کنید و باز خودتان آرزوی ساختن !!!! تاریخ خوب برای فرزندانمان را می کنید ؟ ناصر پور پیرار تا آنجایی که من می دانم هیچ چیزی را ثابت نکرد . فقط بر خلاف همه ی آنچه که اساتید بزرگ تاریخ ( که بیشترشان اروپایی بودند نه شرقی متعصب ) در رابطه با تاریخ هخامنشی نگاشته بودند فرضیه هایی را مطرح کرد و بدون آنکه حتی یکی از دعوتهای به مناظره بپذیرد کنار کشید . از این دست باستان شناسان خود خوانده جهان زیاد به خود دیده . نمونه اش همان شیادی که فسیل !!! کشتی نوح را در کوههای آرارات کشف کرده بود و پس از انباشتن جیبش ناپدید شد .

 44. رود
  ۴:۱۱ ب.ظ در شهریور ۹ام, ۱۳۹۴

  پان ترک ها از بس بی ریشه ان خودشون و چسبوندن به مغول ، جالبه عاشق مغولن در صورتی که مغول یا همان مونگول به ترک خوارزمشاهی حمله کرد!!!! پان ترک ها دارن تو ایران زندگی میکنن اما عاشق مغولن! یک مشت سیب زمینی! و بی بته ، که از تمام تاریخ ایران متنفره و از تمام اقوام ایران متنفره بعد عاشق خارجی یه!!!! احمد کسروی آذری با اصالت تبریز جوابتون رو داده .

 45. امیر
  ۶:۰۶ ب.ظ در مهر ۲۳ام, ۱۳۹۴

  فقط میخاستم بگم چنگیزخان یه دوره تونست مغولستانو به عصر طلایی برسونه درمقایسه با کشورای دیگه هیچی نیست مثال تو ایران چه دوره های با افتخاری داشتیم یا دولت چین و روسیه و کل آسیای صغیر که مغولا حمله کردن کلاهم مغولا هیچی نیستن الانم ۲میلیون جمعیت دارن 😐

 46. شاهد
  ۲:۲۶ ق.ظ در آبان ۳۰ام, ۱۳۹۴

  همه نژاد ها واقوام ایرانی که چند نسل در این سرزمین(ایران) زندگی کردند قابل احترام و ایرانی محصوب میشوند چه فارس،ترک،کرد،لر،بلوچ،آذری وغیره محکوم بودن اعمال خونخواران تاریخ:چنگیز،تیمور،نرون،آتیلا،هیتلر،نادر،اقامحمد خان،رضاخان پلید ( !!!!! )از هر نژادی که باشند نسل های بعد ازخود رازیر سوال نمی برند گناه هر شخصی گردن خودش هست و از هر قومی شاه ودلاور نیک وجوانمرد بوده چون اریوبرزن،کورش،انوشیروان،کریم خان لرو پسرش لطفعلی خان،وغیره که موجب افتخار ولی اعمال بد ما از هر نژادی باشیم تطهیر نمی کند واز ظالمان خونخواری چون چنگیز و اقامحمد خان وغیره به بهانه هم نژاد بودن دفاع کردن با آن کشتار وبیرحمی که حتی به کودکان وزنان بینوا همچون داعش امروزی رحم نمیکردند گناه بزرگی است وشریک شدن در همه جنایاتی است که انجام داده اند . پس باید ازخدا ومجازاتش ترسید ونژاد پرستی ودفاع از ظالمین را رها کرد وحداقل اگر اون روزها زنده نبودید تا از همکیشان وفرهنگ وتمدن خود در برابر این نامردان بی صفت دفاع کنید لااقل از ظلم و بی صفتی این ظالمان خونخوار دفاع نکنید وبا فرستادن لعنت برآنها وبا فریادی ازدرون که مغز استخوان رابسوزاند آتش خشم ونفرت خود راخاموش کنید مگر ایرانی ومسلمان نیستید مگر غیرت ندارید که از اینها دفاع وخود رابه اینها منصوب میکنید واین ننگ را به جان می خرید این هوش وزکاوت ودلاوری را که میگویید کورش و کریم خان و خیلی های دیگر هم داشتند واینها چه کردند اون بی صفت های حیوان صفت چه کردند که به زنان خوارزم و خراسان تجاوز وبچه را به بردگی گرفتند و دختر بچه ها را جلوی پدر ومادرشون گردن میزدند ایا این مردی ودلاوری است چطور اینها را باکورش و اریوبرزن وغیره قیاس میکنید کمی به خود بیایید اگر مردید وایرانی هستید خداوند همه این ظالمین خونخوار را لعنت وعداب ابدی نصیب فرماید

 47. وحید فلاحی
  ۱۱:۳۱ ب.ظ در آذر ۱۱ام, ۱۳۹۴

  نشاندن رضا شاه در کنار آتیلا و نرون و هیتلر و چنگیر چه منطقی دارد ؟؟

 48. کیان
  ۹:۵۰ ب.ظ در اردیبهشت ۱ام, ۱۳۹۵

  جواب تمامی توهمات و متعصبات کثیف و نژاد پرستانه این مطلب در اینجاست. دین ندارید حداقل ازادمرد باشید.کمی خجالت بکشید از اینهمه دروغ گویی.هر روز شاهد سخنان پند اموز جدید کوروش هستیم.خجالت بکشید.

  http:// qizilyurt .blogfa. com/post-115.aspx

 49. یونس
  ۹:۳۰ ب.ظ در مرداد ۱۱ام, ۱۳۹۵

  بله برادران هموطن من ب عنوان یک کردایرانی مسلمان میگم هرکس جای چنگیز بود انتقام این توهین هارو میگرفت حقش بود خوارزمشاه فقط این وسط ی عده آدم بیگناه از دوطرف کشته شدن ک فکرکنم گردن خوارزمشاس

 50. DAVIDpoozideh
  ۱:۲۴ ب.ظ در مرداد ۱۳ام, ۱۳۹۵

  به نظر بنده متنی که شما در باره ی چنگیز خان مغول اراعه دادید
  با پیام های ساده و قابل توصیف بود
  وهمان تور که گفتید … ﻧﺎﻡ ﮐﺎﻣﻞ ﺗﻤﻮﭼﯿﻦ
  ﺯﺍﺩﺭﻭﺯ ۱۱۵۵ / ۱۱۶۲ ﻡ
  ﺯﺍﺩﮔﺎﻩ ﻫﻨﺘﯽ ﻣﻐﻮﻟﺴﺘﺎﻥ
  ﻣﺮﮒ ۱۲۲۷ ﻣﯿﻼﺩﯼ
  ﻣﺤﻞ ﻣﺮﮒ ﻗﻨﮕﺸﻮﯼ ﺷﯿﺎﻥ
  ﻫﻤﺴﺮ ﺑﻮﺭﺗﻪ ﻓﻮﺟﯿﻦ
  ﮐﻨﺠﺎﺧﺎﺗﻮﻥ
  ﭼﻨﮕﯿﺰ ﺧﺎﻥ ﻣﻐﻮﻝ ‏( ۱۱۵۵ ، ۱۱۶۲ ، ﯾﺎ ۱۱۶۷ ﺗﺎ ۱۸ ﺍﻭﺕ ۱۲۲۷ ﻣﯿﻼﺩﯼ ‏) ، ﺑﺎ ﻧﺎﻡ ﺍﺻﻠﯽ ﺗﻤﻮﭼﯿﻦ ، ﺧﺎﻥ ﻣﻐﻮﻝ ﻭ ﺳﺮﺩﺍﺭ ﺟﻨﮕﯽ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﻗﺒﺎﯾﻞ ﻣﻐﻮﻝ ﺭﺍ ﻣﺘﺤﺪ ﺳﺎﺧﺖ ﻭ ﺑﺎ ﻓﺘﺢ ﻗﺴﻤﺖ ﺯﯾﺎﺩﯼ ﺍﺯ ﺁﺳﯿﺎ ﺷﺎﻣﻞ ﭼﯿﻦ ، ﺭﻭﺳﯿﻪ ، ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻭ
  ﺧﺎﻭﺭﻣﯿﺎﻧﻪ ، ﻭ ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﺍﺭﻭﭘﺎﯼ ﺷﺮﻗﯽ ، ﺍﻣﭙﺮﺍﺗﻮﺭﯼ ﻣﻐﻮﻝ ﺭﺍ ﭘﺎﯾﻪﮔﺬﺍﺭﯼ ﮐﺮﺩ . ﺍﻭ ﭘﺪﺭﺑﺰﺭﮒ ﻗﻮﺑﻼﯼﺧﺎﻥ ﺍﻭﻟﯿﻦ ﺍﻣﭙﺮﺍﺗﻮﺭ ﺍﺯ ﺳﻠﺴﻠﻪ ﯾﻮﺍﻥ ﺩﺭ ﭼﯿﻦ ﻭ ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ
  ﻫﻼﮐﻮ ﺧﺎﻥ – ﻧﺨﺴﺘﯿﻦ ﺍﯾﻠﺨﺎﻥ ﺍﯾﺮﺍﻥ – ﺑﻮﺩ .

  در پایان از همه ی همکارانتان در وبسایت امیدوارم سرافرازی و سر بلندی در زیر سایه ی پرچم اسلام و ایران هستم££

 51. DAVIDpoozideh
  ۱:۲۸ ب.ظ در مرداد ۱۳ام, ۱۳۹۵

  ﻧﺎﻡ ﮐﺎﻣﻞ .…ﺗﻤﻮﭼﯿﻦ
  ﺯﺍﺩﺭﻭﺯ… ۱۱۵۵ / ۱۱۶۲ ﻡ
  ﺯﺍﺩﮔﺎﻩ… ﻫﻨﺘﯽ ﻣﻐﻮﻟﺴﺘﺎﻥ
  ﻣﺮﮒ …۱۲۲۷ ﻣﯿﻼﺩﯼ
  ﻣﺤﻞ ﻣﺮﮒ…… ﻗﻨﮕﺸﻮﯼ ﺷﯿﺎﻥ
  ﻫﻤﺴﺮ…… ﺑﻮﺭﺗﻪ ﻓﻮﺟﯿﻦ
  ﮐﻨﺠﺎﺧﺎﺗﻮﻥ

  ﭼﻨﮕﯿﺰ ﺧﺎﻥ ﻣﻐﻮﻝ ‏( ۱۱۵۵ ، ۱۱۶۲ ، ﯾﺎ ۱۱۶۷ ﺗﺎ ۱۸ ﺍﻭﺕ ۱۲۲۷ ﻣﯿﻼﺩﯼ ‏) ، ﺑﺎ ﻧﺎﻡ ﺍﺻﻠﯽ ﺗﻤﻮﭼﯿﻦ ، ﺧﺎﻥ ﻣﻐﻮﻝ ﻭ ﺳﺮﺩﺍﺭ ﺟﻨﮕﯽ ﺑﻮﺩ ﮐﻪ ﻗﺒﺎﯾﻞ ﻣﻐﻮﻝ ﺭﺍ ﻣﺘﺤﺪ ﺳﺎﺧﺖ ﻭ ﺑﺎ ﻓﺘﺢ ﻗﺴﻤﺖ ﺯﯾﺎﺩﯼ ﺍﺯ ﺁﺳﯿﺎ ﺷﺎﻣﻞ ﭼﯿﻦ ، ﺭﻭﺳﯿﻪ ، ﺍﯾﺮﺍﻥ ﻭ
  ﺧﺎﻭﺭﻣﯿﺎﻧﻪ ، ﻭ ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﺍﺭﻭﭘﺎﯼ ﺷﺮﻗﯽ ، ﺍﻣﭙﺮﺍﺗﻮﺭﯼ ﻣﻐﻮﻝ ﺭﺍ ﭘﺎﯾﻪﮔﺬﺍﺭﯼ ﮐﺮﺩ . ﺍﻭ ﭘﺪﺭﺑﺰﺭﮒ ﻗﻮﺑﻼﯼﺧﺎﻥ ﺍﻭﻟﯿﻦ ﺍﻣﭙﺮﺍﺗﻮﺭ ﺍﺯ ﺳﻠﺴﻠﻪ ﯾﻮﺍﻥ ﺩﺭ ﭼﯿﻦ ﻭ ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ
  ﻫﻼﮐﻮ ﺧﺎﻥ – ﻧﺨﺴﺘﯿﻦ ﺍﯾﻠﺨﺎﻥ ﺍﯾﺮﺍﻥ – ﺑﻮﺩ .

 52. من
  ۸:۱۰ ب.ظ در مهر ۲۲ام, ۱۳۹۵

  آخه یه اتفاقی رو که خودمون در محل بودیم روز بعد با کلی تحریف تحویل میگیریم.حالا شما گیر دادید به چند قرن پیش.تازه ترک فارس مغول همه آفریده خدا هستند و حتی داعشی ها از کارهای بدشون بیزار باشید و سعی کنید خوب باشید.هر کدوم ما وقتی صاحب اندکی قدرت شدیم و عادل بودیم بیاییم و دیگران رو نفرین کنیم.تو اداره ما همه با نفر خدماتی بد حرف میزنند چون زورشون بهش میرسه ولی در برابر رییس موش میشند

 53. وحید فلاحی
  ۹:۴۱ ب.ظ در مهر ۲۳ام, ۱۳۹۵

  سلام , در نوشته ی من شرح مختصری از یک رخداد بود و بس , نه نفرین داشت و نه موضع گیری . ضمنن با منطق و نگرش شما کلن باید را تاریخ را دور انداخت .

 54. علی
  ۹:۰۶ ق.ظ در بهمن ۲۶ام, ۱۳۹۵

  بزرگترین امپراطوری تاریخ بعد از بریتانیای کبیر توسط چنگیز خان کبیر انجام شد. بسوزد چشم دشمنان مغول

 55. الیاس
  ۹:۰۴ ق.ظ در اردیبهشت ۲۳ام, ۱۳۹۶

  سلام بهدهمه دوستان بحث در باره قومیت یک بحث بی فایده و بی جایی است چرا در تحولات تاریخ نژاد خالص هیچ کس ندارد و در طول تاریخ بشریت با تجاوز و مهاجرتهای زیاد نژادها باهم امیخته شده است و فقط کافی است لحظه ای به این فکر کنید که شاید اجداد خودمان از مغول یا عثمانی یا عرب وووو بوده باشد انوقت چگونه قضاوت خواهیم کرد

Leave a comment

خوراک RSS برای نظرات این مطلب